Analysis of MECP2 gene mutations in Rett syndrome patients
Rett sendromu hastalarında MECP2 genindeki mutasyonların analizi
- Tez No: 112594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET TÜRK RETT SENDROMU HASTALARINDA MECP2 GENİNDEKİ MUTASYONLARIN ANALİZİ Ayça Sayı Moleküler Biyoloji ve Genetik Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Tayfun Özçelik Ağustos 2001, 1 1 1 sayfa Rett Sendromu (RTT) X'e bağlı dominant kalıtım gösteren, ilerleyici özellikte, bir çocukluk dönemi nöral gelişim hastalığıdır. Büyük bir çoğunlukla kızları etkiler ve 1/10,000-15,000 sıklıkla görülür. Hastalığa neden olan genin Xq28'de bulunan MECP2 olduğu tanımlanmıştır. RTT tanısı konan hastaların yaklaşık %80'inde bu genin mutasyonu bulunmuştur. Biz 63 RTT hastasını klasik-RTT (n=43), RTT-varyant (n=14), erkek-RTT (n=4) ve ailesel-RTT (n=2) olmak üzere dört gruba ayırdık ve bu hastalarda sekiz adet sık gözüken mutasyonu (R106W, P152R, T158M, R306C, R168X), bir adet nadir gözüken mutasyonu (F155S), ve bir adet polimorfizmi (E397K) taradık. Üç hastada R106W, iki hastada P152R, beş hastada T158M, beş hastada R306C ve üç hastada R270X mutasyonu olmak üzere toplam onsekiz sık gözüken mutasyonu saptadık. Bizim hastalarımızda R168X ve F155S mutasyonları bulunamamıştır. R306C mutasyonu olan bir hastada aynı zamanda E397K polimorfizmi saptanmıştır. Tüm bu mutasyonların varlığı sekans analizi ile doğrulandı. MECP2'nm dördüncü eksonunda bilinen birkaç delesyon tipi mutasyon bulunmaktadır. PCR analizi ile iki hastanın ekson 4'ünde yaklaşık 44 baz çifti delesyon bulundu. Hastaların birinde yeni bir mutasyon -T197M- saptanmıştır. Normal karyotipe sahip bir erkek RTT hastasında R270X mutasyonu saptadık. Bu mutasyon normal MECP2 dizisi ile birlikte görüldüğü için hastada somatik mozaisizm olduğu sonucuna varılmıştır. Dört grup RTT hastası için MECP2 mutasyon sıklığı sırasıyla: klasik-RTT için %37.2, RTT-varyant için %28.57, ve erkek-RTT grubu için %25 olarak bulunmuştur. Mutasyon tipi ile klinik semptomlar veya X kromozom inaktivasyon profilleri arasında anlamlı bir ilişki bulamadık. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF MECP2 GENE MUTATIONS IN TURKISH RETT SYNDROME PATIENTS Ayça Sayı M.S. in Molecular Biology and Genetics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Tayfun Özçelik August 2001, 1 1 1 pages Rett Syndrome (RTT) is a progressive X-linked dominant childhood neurodevelopmental disorder, affecting 1/10,000-15,000 girls. The disease-causing gene was identified as MECP2 on chromosome Xq28, and mutations have been found in approximately 80% of patients diagnosed with RTT. We screened for eight recurrent MECP2 mutations (R106W, P152R, T158M, R306C, R168X), one rare mutation (F155S) and one polymorphism (E397K) in 63 RTT patients divided into four groups as classic-RTT (n=43), variant-RTT (n=14), male-RTT (n=4), and familial-RTT (n=2). We identified the recurrent mutations in 18 cases. These are three R106W, two P152R, five T158M, five R306C, and three R270X mutations. R168X and F155S were not detected in our patients. Only one patient had the E397K polymorphism who also had the R306C mutation. All these mutations were confirmed via sequencing analysis. In exon 4 of MECP2, several deletion types of mutations are known. By PCR analysis, two patients were found to have an approximately 44 bp deletion in exon 4. Also, a novel mutation -T197M- was identified in one of the patients. We identified a boy affected by RTT who is mosaic for the R270X mutation, and had a normal male karyotype. This result show that a recurrent MECP2 mutation could lead to a similar phenotype in females and males, if the male is a mosaic for the mutation in his somatic cells. MECP2 mutation frequency for the four groups is as follows: 37.2% for the classic-RTT, 28.57% for the variant-RTT, and 25% for the male-RTT groups. No mutation was found in the familial group. We could not find a consistent correlation between the clinical symptoms and the type of mutations or the X chromosome inactivation patterns of the patients. in