Jeotermal enerji ile çalışan absorpsiyonlu soğutma sistemlerinin analizi ve tersinmezliklerin çevrimin performansı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
The Analyze of the absorption refrigeration system works with geothermal energy and investigation of irriversiable effect on the cycle performance
  1. Tez No: 112603
  2. Yazar: GÜLAY YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
V ÖZET Bu çalışmada, LiBr-Su soğurucu-soğutucu akışkan çifti ile çalışan absorpsiyonlu soğutma sistemi ve mekanik kompresyonlu soğutma sistemi, termodinamiğin birinci ve ikinci kanununa göre incelenmiştir. Sistemi oluşturan birimlerdeki ısı aktarımının neden olduğu tersinmezliklerin dikkate alındığı ekserji analizinde her iki sistemde de sistemi oluşturan her birimdeki, ekserji kaybının sistemdeki toplam ekserji kaybına oranı olan, boyutsuz ekserji kayıpları ve sistemin etkinliği, farklı çalışma şartlarında hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular grafikler ve çizelgeler halinde verilmiştir. Gülay YAKAR
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the absorption of the refrigeration system which works with LiBr- water as refrigerant-absorbent fluid couple and the mechanic compression of the refrigeration system have been studied using the first and the second law of thermodynamic. Dimensionless exergy losses of each unit and coefficient of performance of the system at different operation conditions are evaluated by taking into the account of the irreversibilities caused by heat transfer. Calculated results are given in diagrams and in boards.