Organize sanayi bölgesi atıksularının arıtımı, Denizli örneği
Treatment of wastewater of organised industrial district, with sample of Denizli
  1. Tez No: 112604
  2. Yazar: İBRAHİM EREŞME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜCAATTİN KIRIMHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çevre, dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de gündemin en önemli maddesidir. Sermaye (kar etmek) ve sosyal (istihdam yaratmak ve sürdürmek) sorumluluklarının yanı sıra, çevre de sanayicinin artık vazgeçilmez sorumluluk alanlarından biridir. Çevre kirliliğinin önlenmesi ancak ileri teknoloji ve gelişmiş sanayi ile mümkündür. Çevre teknolojilerinin geliştirilmesi ve uygulanması ile de hem sanayi sektöründe, hem de hizmet sektöründe yeni iş sahaları, istihdam olanakları yaratmaktır. Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nde yaklaşık 13 yıldır, önemli boyutta çevre kirliliğine neden olan sanayi tesislerinin bu sorunun önlenebilmesi amacıyla Bölge' de arıtma tesisi inşaatı tamamlanarak işletmeye açılmıştır. Merkezi Atık su Arıtma ile Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan sanayi kuruluşlarından, kuru dere yatağına (Sarıçay) deşarj edilen evsel ve endüstriyel nitelikli atık suların çevreye olan zararının önlenmesi amaçlanmıştır. İşletmeye açılan arıtma tesisi ile arıtılmış suyun standardı“Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği”, Tablo 19' da verilen sınır değerlerinin altında bulunmaktadır. Bu şartlan elde edebilmek amacıyla Bölge'de, arıtma tesisi inşaatı öncesi çok geniş kapsamlı bir fizibilite çalışması yapılmıştır. Ayrıca, Bölge'deki sanayileri daha iyi tanıyabilmek ve proseslerini öğrenmek amacıyla sanayici ile yüz yüze anket çalışmaları yapılmıştır. Sanayi tesislerinin güncel ve gelecekteki atık su miktarları tespit edilerek, atık suları genel özelliklerine göre gruplandırılmış, faaliyet halinde olan fabrikalardan kompozit numuneler alınarak, atık suyun fiziksel, kimyasal ve biyolojik parametreleri üzerinde gerekli analizler Bölge Müdürlüğü Atık su Laboratuarında Çevre Bölümü'nce yapılarak bu gruplara ait kirlilik yükleri belirlenmiştir. İbrahim E RESME
Özet (Çeviri)
Environment is the most important actual subject all around the world, as it is in Turkey. Together with the capital (to profit) and the social (employment and its sustainability) responsibilities, environment is also one of the most important responsibilities of the industrialists, which they can never give up. Prevention of the environmental pollution is possible only with an improved technology and a well-developed industry. Improvement of the environmental technology and application of them creates new work areas and employment opportunities in both industry and utility sectors. To solve the environmental pollution problem, which had been caused by industrial facilities for 13 years in Denizli Organised District, a treatment plant was constructed and taken in to operation. The aim of Central Wastewater Treatment is prevent the impacts of industrial and domestic wastewater, which are coming from the industries in Denizli Organised Industrial District and is discharged to dry riverbed (Sarıçay Stream). The discharge standards of water treated in the plant in under the standards stated in“Water Pollution Control Regulation”Table 19. To obtain these conditions a complete feasibility study was done in district before the construction of the treatment plant. Besides, to know the industries betters and learn much about their process a questionnaire studies w®f# done face to face with industrialists. First, actual and future amounts of wastewater were determined, then wastewater was grouped according to its general properties; after that by taking composite samples from the facilities which are already in operation, the analysis for physical, chemical and biological parameters of wastewater have been done in Wastewater Laboratory of District Directory by the department of environment and the mass loadings for each of these groups were identified. Ibrahim EREŞME