Kentsel çevrede görsel kirlilik ve Denizli örneği
Visual pollution in the urban environment and a case study for Denizli city
  1. Tez No: 112605
  2. Yazar: SEMA KADIOĞLU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜCAATTİN KIRIMHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET KENTSEL ÇEVREDE GÖRSEL KİRLİLİK VE DENİZLİ ÖRNEĞİ Bu çalışmada, hızla gelişmekte olan kentlerin sorunlarına değinilmiş, Denizli kentinde görsel kirliliğe neden olan öğeler ve nedenleri üzerinde incelemeler yapılmıştır. Görsel kirlilik yaratan öğelerin tesbit edilmesi amacı ile kent sokaklarında değişik mevsim ve saatlerde dolaşılmış, gözü rahatsız eden her öğe fotoğraflanmış, yerel basın takip edilmiş, ilgili kurumlar ile görüşülmüştür. Edinilen bilgiler ve fotoğraflar ışığında; Denizli'nin hızlı gelişimi sırasında mevcut kent dokusunun bozulmaması için yeterince çaba sarfedilmediği, kentteki yeşil dokuya zarar vermeden çevre ile uyum sağlayacak yapılaşmanın benimsenmediği, kent için gerekli her yeni öğenin kentin bünyesine katılması sırasında yeterli özenin gösterilmediği sonucuna varılmıştır. Sema (Kaya) KADIOĞLU
Özet (Çeviri)
VI YABANCI DİLDE ÖZET VISUAL POLLUTION IN THE URBAN ENVIRONMENT AND A CASE STUDY FOR DENİZLİ CITY In this study, the problems of rapidly developing cities were mentioned, the reasons of visual pollution in Denizli city were examined. In order to determine the elements that make visual pollution, the city roads were examined by choosing various weather conditions and hours, every bad scene was photographed, local press was followed and the related institutions were visited. By the help of the information and the photographs; it has been understood that during the rapidly development of Denizli city, no one stroved against the damaging of the city structure, the constructions were made without paying attention to the green appearance and the existing structure and every new element was added carelessly. Sema (Kaya) KADIO?LU T.C. Yİ)KSEKÖCR£Tİ(H KüüüUJ