Antalya travertenleri üzerinde soketli kazık temel sistemi uygulaması
A Socket pile foundation system application on the travertines of Antalya
  1. Tez No: 112606
  2. Yazar: H. MUSTAFA YÜRÜYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ALYANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu çalışma Antalya traverteıılerinin özellikleri ve üzerinde yapılan bir soket kazık temel sistemi uygulamasmm geoteknik olarak incetenmesinden oluşmaktadır. Birinci bölümde Antalya travertenlerinin özellİkîeri verilmiştir. Bu bölümde travertenlerin oluşum modeli, fiziksel ve kimyasal özellikleri deneylerle saptanmakta ve kullanılabilirliği baklanda bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde kazıklı temellerin genel uygulama esasları üzerinde durulmuştur. Bu bölümde kazıklı temel çeşitleri, bunların çeşitli zemin türlerinde ki davranışları, statik ve dinamik formüllerle yapılan taşana gücü hesaplan verilmektedir. Üçüncü bölümde ise, yapılan kazak sisteminin taşıma kar>asitesinin doğrudan kontrolünü sağlayan kazık yükleme deney türleri incelenmektedir. Burada deneylerin amaç» zaman ve düzenleniş sistemleri üzerine kriterler verilmiş» bunlara ait standartlar ve şartnameler sunulmuştur. Dördüncü bölümde Antalya Konyaaltı mevkînde yapılan soğan başlıklı soket kazık temel sisteminin yapılış amacı ve yapım kademelerinden bahsedilmektedir. Beşinci bölümde sonuç ve önerilerden oluşmaktadır. Ek olarak, yapılan soket kazık sistemine ait zemin etüd raporu, kazık başlığı statik çözümleri, bölgenin uzay fotoğrafı ve imalat esnasında ki fotoğraflar sunulmuştur. RMustafe YÜRÜYEN
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study explores the properties of the travertines in Antalya and provides a geotechnical analysis of the construction of a socket pile foundation system built on them. Section one is a probe into the features of the travertines in Antalya, providing information about their formation, their physical and chemical properties as verified by experiments and their workability. Section two dwells upon the general principles governing pile foundations and gives an account pile foundations types, their behaviours on various ground types and bearing capacities calculated with static and dynamic formulas. Section three examines various types of pile loading experiments enabling the direct testing of the bearing capacity of the pile system in question. The aim, timing and application criteria, as well as the standarts and legal specifications pertaining to these experiments are also presented. Section four explains the aims underlying and the construction phases of the bulb hooded socket pile foundation in Konyaalu, Antalya. Finally, Section five includes the conclusions and suggestions. hi addition, the survey report about the socket pile foundation, a static analysis of a pile hood, a space photograph of tile neighbourhood and photographs showing the construction process are also enclosed. RMustafe YÜRÜYEN