Labvıew ile mikrodenetleyicili bir endüstriyel otomatik sıcaklık kontrol sistemi
Microcontroller based industrial automatic temperature control system with labview
- Tez No: 296839
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde gelişen teknolojiyle beraber hayatımızı kolaylaştıran neredeyse tüm elektronik aletlerde bir ölçüm ve kontrol sistemi bulunmaktadır. Bu çalışmada sıkça kullanılmakta olan kontrol sistemlerinden biri olan sıcaklık ölçümü ve kontrolü yapılmıştır.Sıcaklık algılayıcı olarak J tipi termokupl kullanılmıştır ve termokuplun soğuk eklem kompanzasyonu için LM35 analog sıcaklık algılayıcısından yararlanılmıştır.Kontrol için ise Microchip firmasının PIC 16F877 mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. Bu mikrodenetleyicinin içinde ADC bulunduğundan ek bir donanım ihtiyacı ortadan kalkmıştır. Algılayıcılardan elde edilen sıcaklıkla orantılı gerilim, ADC ile dijital veriye dönüştürülmüştür. Dönüştürülen bu değerin, bir göstergede gözlemlenebilmesi sağlanmıştır.Tez kapsamında kullanılan dil, mikrodenetleyici dilidir. Derleyici olarak da Microchip firmasının ücretsiz sağlamış olduğu MPLAB geliştirme ortamı kullanılmıştır.Son olarak kontrol sisteminin PC ile bağlantısı sağlanmış ve National Instruments firmasının geliştirmiş olduğu LabVIEW yazılımı ile doğrusallaştırma işlemi gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak, kişisel bilgisayarda bulunan program ile sıcaklık sayısal ve grafiksel olarak izlenebilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the advancing technology in almost every electronic device, that makes our lives easier, there is a measurement and control system. In this project a control system of temperature measurement and its control that frequently used were designed.J-type thermocouple is used as a temperature sensor and LM35 analog temperature sensor is used for cold junction compensation of thermocouple.Microchip?s PIC 16F877 microcontroller is used for the control. This microcontroller has an internal ADC so there is no need for additional hardware. The voltage that proportional to temperature obtained by the temperature sensors is converted into digital data with ADC. This converted value can be observed with a display.Assembly language is used in the thesis. Microchip?s MPLAB development environment, that has been provided for free, is used as the compiler.Finally, linearization process is realized by connecting the control system to the PC and using the LabVIEW software developed by National Instruments Company. In addition, temperatures can be monitored with PC software in numerically and graphically.