50W LED TV uygulamaları için güneş enerjili bir güç kaynağı tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of a solar power supply for 50W LED TV applications
- Tez No: 334756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışma kapsamında mikrodenetleyicili güneş enerjili televizyon güç kaynağı tasarlanıp uygulanmıştır. Güneş panelinin çıkışındaki enerjiyi en verimli şekilde kullanabilmek için maksimum güç noktası takip (MPPT) metotları üzerine inceleme yapılmıştır. Değiştir ve gözle metodu ile tablodan okuma metotlarının birleşiminden oluşan karma bir metot seçilmiştir. Meteorolojik veri tabanı esas alınarak değişik seviyelerdeki ışınım ve sıcaklık verilerini içeren tablo oluşturulmuştur. Tablodaki veriler karma metot tarafından kullanılmıştır. Çalışma kapsamında 21,6 inç boyutundaki LED televizyonun fotovoltaik sistemle beslenmesi hedeflenmiştir. Güç kaynağı, maksimum güç noktası takibi özelliğine sahip kontrol ünitesi ve güç ünitesinden meydana gelmiştir. Tasarlanan maksimum güç noktası takibi özelliğine sahip kontrol ünitesinde gerilim düşüren tipte çevirici kullanılmıştır. Sistemin zarar görmesini önlemek amacıyla yazılım ve donanım kontrollü koruma önlemleri alınmıştır. Tasarlanan sistem yazılım ve donanım testleri ile sınanmıştır. Farklı ışınım ve sıcaklık seviyelerinde önerilen karma sistemin ilk çalışma anında yakınsamasının daha hızlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, solar television power supply with microcontroller was designed and implemented. An investigation has been made for the maximum power point tracking (MPPT) methods in order to get energy most efficiently from solar panel output. A hybrid method combination of read from table method and perturb & observe method was chosen. Based on meteorological database, the table which contains data of radiation and temperature at different levels was formed. The data in the table has been used by hybrid system. It was planned to supply 21,6 inch size LED television by photovoltaic energy in this study. The designed power supply consists of control unit capable of maximum power point tracking and power unit. Buck type converter was used in the designed control unit capable of maximum power point tracking. In order to avoid damage of the system, protection features were added to hardware and software of control unit. The designed power supply has been tested with hardware and software verification tests. The proposed hybrid system at different levels of radiation and temperature was found to have faster convergence in the first run-time.