Pirinç malzemelerin kaynak edilebilirliği ve uygun kaynak parametrelerinin tespiti
Weldability of brass materials and definition of the optimum welding parameters
  1. Tez No: 112619
  2. Yazar: CEMAL MERAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
V ÖZET Pirinç malzemeler yüksek mukavemeti, korozyona karşı olan dayanımı, yüksek ısı ve elektrik iletkenliği, kolay şekillendirilebilmesi ve güzel görünüşü nedeniyle endüstride çok kullanılan mühendislik malzemelerindendir. Pirinçlerin kaynağını yapmak zordur. Kaynağını zorlaştıran neden, kaynak esnasında çinkonun buharlaşmasıdır. Kaynak sonrasında kaynak dikişi gözenekli oluşmaktadır. Ayrıca alaşımdaki çinko miktarı buharlaşma nedeniyle azaldığı için pirinç malzeme normalde sahip olduğu özelliklerini kaybetmektedir. Bu çalışmanın amacı pirinç malzemelerin kaynak edilebilirliğini araştırarak, kaynak için uygun parametreleri tespit edebilmektir. Kaynak akımı, kaynak hızı, kaynak esnasında kullanılan koruyucu gazın miktarı, elektrot türü, torç açısı, elektrot uç açısı, darbeli akım kullanmak, kaynak edilen malzemenin kimyasal bileşimi gibi faktörlerin kaynak dikişi özelliklerine (nüfuziyet, çekme dayanımı, sertlik, iç yapı, dış görünümü, vs.) etkilerini tespit etmektir. Çalışmanın 1. Bölümünde, kaynağa genel bir giriş yapılarak, pirinçlerin kaynağı konusunda yapılmış olan çalışmalar incelenmiş ve çalışmanın amacı belirtilmiştir. 2. Bölümde, pirinçler ve özellikleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. 3. Bölümde, WIG kaynak yöntemine genel bir bakış yapılmıştır. 4. Bölümde, kaynak edilebilirlik üzerinde etkili olan parametreler teorik olarak açıklanmıştır. 5. Bölümde, metallerde buharlaşma teorisi açıklanmıştır. 6. Bölümde, deneyler esnasında kullanılan deney düzeneği tanıtılarak, kaynak şartları hakkında bilgi verilmiştir. Deneysel çalışma sonuçlarının verildiği 7. Bölümde, pirinç malzemelerin kaynağı üzerinde etkili olan parametrelerden, numuneler arası boşluğun, ark boyunun, koruyucu gaz miktarının, elektrot ucu açısının, torç açısının ve darbeli akımda kaynak yapmanın kaynak özelliklerine etkisi incelenmiştir. 8. Bölümde, elde edilen kaynak dikişlerinin mekanik, kimyasal ve iç yapı özellikleri incelenmiştir. Son bölümde ise deneylerden elde edilen sonuçlar genel olarak değerlendirilerek, gerekli önerilerde bulunulmuştur. Cemal MERAN
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Brass materials are mostly used as engineering tools because they have high strength, high resistance to the corrosion, high electric conductivity, easily shaped and good appearance. However it is difficult to weld the brass. The reason is that zinc vaporize during the welding process. After the welding, welding bead becomes porous. Also, since the amount of the zinc in the alloy is reduced during the welding, the brass losts its properties. The aim of this study is investigating the ability of the brass welding, and determining the appropriate parameters for the welding. Also, the effect of welding current, welding velocity, the amount of shielding gasses used during the welding, angle of torch, angle of electrode tip, using pulse current on the welding properties (penetration, tensile strength, micro hardness, inner structure, outside appearance, etc.) have been investigated. In the first chapter, the welding process has been briefly given. The brass welding reviewed and the aim of the study has been presented. In the second chapter, general information on the brass and the brass properties have been shown. In the third chapter, WIG welding method has been reviewed. In the fourth chapter, the effected parameters on the ability of the welding have been theoretically explained. In the fifth chapter, the theory of the vaporization for the materials has been given. In the sixth chapter, the experimental setup has been explained and the welding condition briefly given. In the seventh chapter, the effected parameters on the brass welding, space between the samples, length of the arc, amount of the shielding gasses, angle of the torch, angle of the electrode tip and the pulse current has been examined and experimental. results given. In the eight chapter, mechanical, chemical and inner structure properties of the obtained welding beads has been investigated. In the last chapter, the experimental results has been generally, evaluated and some suggestions for the future studies have been made. Cemal MERAN