Etlik piliç kümeslerinde su kaynağı, mevsim ve suluk tipinin içme suyu kalitesine etkisi
Effect of water source season and drinker type on drinking water quality in broiler farms
- Tez No: 112727
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
V ÖZET ETLİK PİLİÇ KÜMESLERİNDE SU KAYNAĞI. MEVSİM VE SULUK TİPİNİN İÇME SUYU KALİTESİNE ETKİSİ KARABAYIR, Ali Doktora Tezi, Zootekni Bölümü Tez Yürütücüsü : Prof. Dr. Ali ALT AN Ekim 2001, 123 sayfa Bu çalışmada Çanakkale ve Bandırma yöresi, etlik piliç işletmelerindeki su kaynağı, mevsim ve suluk tipi gibi faktörlerin içme suyu kalite kriterleri ile bazı gelişme özelliklerine etkileri incelenmiştir. Araştırma kapsamında bulunan işletmelerin hepsinde Cobb-500 genotipi etlik civcivler kullanılmıştır. Artezyen veya köy şebekesinden su sağlayan damla veya yuvarlak suluk. sistemi kullanan etlik piliç işletmelerinde yaz ve kış mevsimlerinde alınana su örneklerinde içme suyu kalitesi fiziksel, kimyasal ve mikrobiyal özellikler olarak saptanmış, canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma ve ölüm oranı üzerine etkileri incelenmiştir. İçme suyunun fiziksel özellikleri olarak rengi, görünümü, kokusu, tadı ve su sıcaklığı incelenmiştir. Su sıcaklığı hariç diğer özellikler duyusal yöntemlerle belirlenmiş ve tüketime uygun oldukları görülmüştür. İçme suyu sıcaklığı kış mevsiminde uygun sınırlar içinde kalırken, yaz mevsiminde şebekeden su sağlayan ve yuvarlak suluk kullanan işletmelerde oldukça yüksek bulunmuştur. Kış mevsiminde toplam, koliform ve slime bakteri ile aralarındaki ilişkiler istatistiki olarak önemsiz bulunurken, yaz mevsiminde toplam ve koliform bakteri istatistiki olarak önemli, slime bakteri ise önemsiz bulunmuştur.İşletmelere artezyen ve köy şebekesi gibi kaynaklardan ulaştırılan içme sularının yapılan analizlerinde, mineral madde içerikleri istenen sınırlar içerisinde bulunmuştur. İçme suyu sıcaklığı ile kimyasal özelliklerden olan oksijen seviyesinin performans özelliklerine etkisi kış mevsiminde önemsiz, yaz mevsiminde ise canlı ağırlık ve ölüm oranında önemli, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranında ise önemsiz bulunurken, mikrobıyal özelliklerin ise bu performans özelliklerine etkisi ise önemsiz bulunmuştur. Artezyen suyu kullanan işletmelerde toplam, koliform ve slime bakteri miktarı şebekeden suyu kullanan işletmelere göre daha yüksek bulunmuştur. Yuvarlak suluk kullanan işletmelerde toplam ve koliform bakteri miktarı, damla suluk kullanan işletmelerde ise slime bakteri miktarı daha yüksek bulunmuştur. Yaz mevsimindeki mikrobiyal kirlenme düzeyi, kış mevsimine göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF WATER SOURCE SEASON AND DRINKER TYPE ON DRINKING WATER QUALITY İN BROILER FARMS KARABAYIR, Ali Doctorate Thesis, Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Ali ALTAN October 2001, 123 pages In this study, the effect of water source, season and drinker type on some of growth characteristics and drinking water quality were investigated in broiler, farms of Çanakkale and Bandırma. In all of the farms studied in this research, Cobb-500 genotype broiler chicks were used. In the broiler farms, using nipple and round drinker system and water obtained from well or village reservoirs, the drinking water samples, collected winter and summer seasons, quality were investigated as physical, chemical and microbial characteristics, and the effection into the live weight, feed consumption, feed conversion and mortality ratio were searched. The colour, appearance, smell, taste and temperature of the drinking water were investigated as physical characteristics of the drinking water. All these physical characteristics, expect water temperature were determined with sensitive methods, and found to be suitable for consumption. The water temperature was obtained in normal borders for winter seasons. But in summer seasons, the water temperature was obtained at very high level in a terms, using village reservoirs water and round drinkers. The relationships between total, coliform and slime bacteria were found insignificant statistically in winterseasons, but in summer the total and coliform bacteria were found significant while slime bacteria was found insignificant. The analysis of water samples which were brought from well and village reservoirs to the farms has revealed that minerals contents were within accepted limits. The effection of the drinking water temperature and the oxygen level, within chemical characteristics, into performance characteristics were found insignificant in winter seasons, into live weigh and mortality ratio significant in winter seasons, while into feed consumption and feed conversion ratio again insignificant in summer seasons. The effection of the microbial characteristics into same performance characteristics were found insignificant as well. The total, coliform and slime bacteria quantities were found higher in farms, use well water compare to the farms, use village reservoirs. In a farms, use round drinkers, the total and coliform bacteria quantities were found higher, while in a farms, use nipple drinkers, the slime bacteria quantity was found higher. The microbial dirties level was found higher in summer seasons compare to the winter season.