Bilgi sistemlerinin örgütlenmesinde kalite güvencesi
Quality assurance in the organizing of knowledge management systems
- Tez No: 112770
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bilgi yönetimi; iş bilgilerinin erişilebilir ve paylaşılabilir olmasına, bilginin hızla yayılmasına, çalışanlar arasında iletişim ve işbirliğine, bilgiyi derlemek, elde tutmak ve yaymak üzere tasarlanmış güvenli sistemlere dayanmaktadır. Bilgi sistemlerinin örgütlenmesinde kalite güvencesi, bilgi yönetimini gerçekleştirecek sağlıklı bir yapının kurulması, güvenliğinin ve sürekliliğinin sağlanması için zorunludur. Bilgi yönetiminin uygulanabilmesi için gerekli olan kuruluş yapısı, sorumluluklar, prosedürler, prosesler, teknoloji ve kaynakların tümü aynı zamanda bilgi sisteminin de bir parçasıdır. Günümüz kuruluşları, bilgi teknolojisinin sunduğu potansiyel faydaları fark etmektedir. Başarılı organizasyonlar, yeni teknolojilerin uygulanması ile ilgili riskleri anlamayı ve yönetmeyi de başarmaktadır. Bilgi sistemlerinde yönlendirme ve kontrollerin etkin bir şekilde yapılabilmesi için üst yönetimin bilgi teknolojisinin getirileri ve riskleri hakkında temel bir yaklaşıma sahip olması gerekmektedir. Çalışmamızda, kuruluşların bilgi sistemi organizasyonunda benimsedikleri yaklaşımlar araştırılmıştır. İnternet ortamında gerçekleştirilen online test uygulaması sonucunda; kuruluşların geniş erişim alanlarına sahip oldukları halde, bu yatırımlarını hizmetler ve bakış açısı ile destekleyemedikleri için yeterince yararlanamadıkları tespit edilmiştir. Bilgi sistemlerinde kalite güvencesine yönelik çalışmaların yapılması, gerek kuruluşların bu alana yönelik yatırımlarından daha iyi yararlanmaları ve gerekse kuruluşların bilgi güvenliği için zorunlu görülmektedir. Sasfl* ¦^*
Özet (Çeviri)
Information management; depends on the accessibility and distributib ility of the business data, on the high rate of data broadcasting, on the communication and cooperation among the employees and on secure systems designed to collect, to store and to broadcast the information. Quality assurance in the organization of information systems is essential for building a healthy information management structure and for sustaining its security and permanence. The organization structure, the responsibilities, procedures, processes, the technology and the entire resources required fir information management application are also parte of the information system as a whole. Today's organizations recognize the potential advantages that information technology offers. Successful organizations, however, also succeed in understanding and managing the risks associated with the application of new build technologies. For the effective direction and control of information systems, the administrative level must have a basic understanding of the benefits and risks of the information technology. In our study, the approaches on information systems appropriated by the organizations have been surveyed. In the light of an online test constituted on the Internet; it is determined that organizations, although they have access to wide areas, are not able to benefit from their investments because they can not support them with services and viewpoints. Making effort on quality assurance in information systems seem to be essential for both higher benefits of the organizations investing on this area and the information security of these organizations. IV