Gelir dağılımı ve 1980 sonrası Türkiye'de etkileri
Income distribution and effect in Turkey after 1980
  1. Tez No: 112771
  2. Yazar: KAĞAN GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Gelir dağılımı ve 1980 sonrası Türkiye'deki etkisinin ele alındığı bu çalışmada temel amaç, gelir dağılımı üzerine, iktisat bilimi tarihinden günümüze kadar gelmiş olan görüş ve teorileri incelemek ve ülkemizde gelir dağılımının nasıl bir gelişme izlediğini görebilmektir. Çalışmada konu üç bölümde ele alınmıştır, ilk bölümde; gelir dağılımının tanımı, gelir dağılımını politikaları, gelir dağılımını belirleyen faktörler ve gelir dağılımı teorileri anlatılmıştır. Yine bu bölümün içinde gelir dağılımı ölçütleri konuya dahil edilmiştir. 1980 sonrası Türkiye gelir dağılımı ikinci bölümde ele alınmıştır. Yapılan gelir dağılımı araştırmaları ve özellikleri ele alındıktan sonra en son verilerle gelir dağılımı fonksiyonel, kişisel, bölgesel ve sektörel olarak ele alınmıştır. En son resmi araştırma olarak DİE tarafından yapılmış 1994 Hanehalkı Gelir Dağılımı Anketi Sonuçları veri olarak alınmıştır. Bu içerik ile hazırlanan araştırmanın son bölümünde ise, Türkiye'de 1994 Hanehalkı Gelir Dağılımı Anket Sonuçlarından kullanılabilir aylık gelir gruplarına göre gelir türlerine ait toplanma serileri, toplanma oranları bulunmuş ve yine aynı çalışmadan yararlanılarak bölgeler için Gini Katsayısı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly studies the concept of income distribution and especially income distribution in Turkey since 1980s. Its main goal is to examine the theoretical and empirical literature on income distribution and the time trend for income distribution in our country. Our study considers this subject in three sections. First section, it studies the concept of income distribution, policies and economic factors determining income distribution, and theories on income distribution, this section also includes the several measures of income distribution. Second section examines the income distribution in Turkey since 1980. After reviewing the existing studies on this subject, we report functional, individual, regional and sectoral income distribution using the latest data from State Planning Office (SPO), which surveyed household income distribution in Turkey in 1994. Finally, last section first calculates concentration series and concentration rates based on disposable monhtly income groups and then calculates Gini coefficients using above mentioned SPO household data.