Performans değerlendirme ve TSK örneği
Performance evalution and an example for Turkish armed forces
- Tez No: 112792
- Danışmanlar: DR. ŞULE ÇERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET: Performans değerlendirmesi, başarılı olmasının bedeli çok ağır olabilecek ve özellikle liderlerden oluşan bir organizasyona hizmet ediyorsa üzerinde durulması gereken bir konudur. Türk Silahlı Kuvvetleri sicil sistemi nitelik ve nicelik olarak ülkemizde en önemli performans değerlendirme sistemlerinden birisidir. TSK sicil sistemini, kendisine hizmet edilen amaçlara açısından yakın olan NATO ülkelerinin orduları ve uzak sayılan özel sektördeki örneklerle karşılaştırarak incelemek, özelliklerini ortaya çıkartmada faydalı olabilecektir. Her türlü sistemi ancak daha iyi anlaşıldığında gelişebilir diyerek başladığımız çalışmalarımızda,“TSK alt ve orta seviye liderler için 360° yöntemi ve açık sicil sistemi sayesinde daha iyi bir LİDER GELİŞİMİ sağlanabileceği”hipotezini bir anket uygulamasıyla irdelemeye çalıştık. Amacımız; TSK sicil sisteminin özelliklerinin ortaya konulması ve daha katılımcı, yeni geri besleme yöntemleri ile“Lider Gelişimi”'nin çağımızı aşan bir seviyeye çıkartılmasıdır. İstanbul, 1 5 Haziran 2000 1 Cengiz ÇOBAN VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Performance evaluation is very important for the organizations which depends on the leaders. If it services on this way and doesn't achieve its goal, the price will be so high for the organization. Turkish Armed Forces evaluation system is one of the most qualified and connotative evaluation system in our country. It will be very useful for Turkish Armed Forces to compare the evaluation systems of NATO countries Armed Forces very similar evaluation system and the private sectors away evaluation system in the name of serviced intentions. If the system can be understand, it we will be improve on this understanding. We begin our study on this.“The LEADER'S DEVELOPMENT will be done by using the 360° system and open personnel evaluation system &t down grade leaders and middle grade leaders in Turkish Armed Forces,”We try to support this hypothesis with the pool results. Our goal is; by using Turkish Armed Forces personnel evaluation system's properties and new democratically feed back systems, to carry the LEADER'S DEVELOPMENT beyond our age. İstanbul, 1 5 Haziran 20001 Cengiz ÇOBAN vn