Sermaye piyasasında sektör portföyü oluşturma
Constructing sector portfolio in security market
- Tez No: 112795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET İnsanlar, geleceğe ilişkin kararlar alırken, belirsizlik sorununu tamamen ortadan kaldıramazlar. Ancak geleceğin belirsizliğine ilişkin tahminleri objektif olarak yapabilirlerse, karşılaşacakları olası riskli durumlar hakkında fikir sahibi olabilirler. Riskli yatırımlar olan menkul kıymet yatırımlarının taşıdıkları riskler en az sağlayabilecekleri getiri kadar önemlidir. İster riskten hoşlanan, ister riskten kaçman olsun, tüm rasyonel yatırımcılar aynı beklenen getiriye sahip iki yatırımdan riski daha az olanını, veya aynı riske sahip olandan getirisi en çok olanı tercih edecektir. Menkul kıymetlerin bir portföyde toplanarak, başarıyla yönetilmesini.. amaçlayan iki yaklaşım geliştirilmiştir. Geleneksel portföy yönetimi, yatırımcı tercihlerine göre portföy içindeki menkul kıymet sayısının artırılmasıyla riskin azaltılması prensibine dayanır. Modern portföy yönetiminde ise menkul kıymetlerin arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu ilişkilere göre, matematiksel yöntemlerle portföy oluşturulması ve yönetilmesi amaçlanmaktadır. Modern portföy yönetiminde elde edilen etkin sınır, yatırım fırsatları kümesi içinde, farklı özellikteki yatırımcılar için en iyi yatırım olanaklarını içerir. Bu çalışmada portföy ve portföye alınabilecek menkul kıymetler hakkında bilgi verildikten sonra, risk kavramı, kaynaklan ve azaltılabilirliğine göre çeşitleri açıklanmış, daha sonra risk ile getiri arasındaki ilişki incelenmiştir. Portföy yönetimi yaklaşımları olan geleneksel ve modern portföy yönetimi ele alınmış, modern portföy yönetimi modellerinden ortalama- varyans ve tek indeks modeli ile çeşitlendirmenin nasıl yapıldığı gösterilmiştir. Sermaye pazarı denge modelleri olarak bilinen, Sermaye varlıklarını fiyatlama modeli ve arbitraj fiyatlama modeli üzerinde durularak, finansal varlıkların taşıdığı riskine göre nasıl fiyatlandırıldığı açıklanmıştır. Uygulama bölümünde ise, 3 yıllık bir dönem için değişik üç sektöre ait şirketlerden sektör portföyü oluşturulmuş, farklı risk seviyelerinde bu portföylerin performansları birbirleriyle ve İMKB endeksiyle karşılaştırılarak, elde edilen bulgular yorumlanmıştır. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY People could not remove completely the problem of uncertainty when taking some decisions relating to their futures. However, if they could do their estimations concerning the uncertainty of the future objectively, they would have opinions about the possible risky situations to confront. Security investments are risky investments. The risks which are carried by security investments are important as much as their expected returns. All of the rational investors, either enjoying of risk or avoiding it, will choose the less risky one of the investments having same expected return, or the more expected return one of the investments with the same risk. Two approaches were improved aiming at managing successfully as gathering the securities in one portfolio. The traditional portfolio management is based on the principle of increasing the number securities within the portfolio according to investor preferences and then decreasing the risk amount. In the modern portfolio management, according to the examination of the relationship between the securities and to these relations, it is intend to constitute and manage the portfolio with mathematical methods. The efficient frontier, which is in the set of investment opportunities contains the best investment opportunities for the different investors, obtained in the modern portfolio management. In this study, after giving information about the portfolio and the securities could be take into the portfolio, the concept of risk and its types were explained according to the resources and reducibility, afterwards the relationship between the risk and return was examined. The traditional and modern portfolio management as the portfolio management approaches were discussed, and it was shown the way how to diversify with Mean - Variance and the Single Index model among the modern portfolio management models. It was emphasised on the Capital Asset Pricing model and Arbitrage Pricing model which are known as the capital market equilibrum models, and it was explained how to price the financial assets according to their respective risks. In the application section, the sector portfolio from the companies belonging to different three sector for 3 years period was constituted, then the performances of these portfolios in the different risk levels were compared with each other and with the İMKB index, finally the obtained findings were interpreted. Xlll