İşletmelerde stratejik yönetimin organizasyon yapısı üzerine etkileri ve bir uygulama
Effects of strategic management on organizational structure in enterprises and an application
  1. Tez No: 112802
  2. Yazar: CEBRAİL VELİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET İşletmelerde stratejik yönetimin organizasyon yapısı üzerindeki etkilerini ele alan bu çalışmada, stratejik yönetim ve organizasyon yapısı arasındaki ilişkiler geniş şekilde incelenmiştir. Önce stratejik yönetim ve organizasyon yapısı hakkında bilgi verilerek, konuya giriş sağlanmıştır. Stratejik yönetimin ve organizasyon yapısının özellikleri, unsurları, işletme için önem derecesi incelendikten sonra, stratejik yönetim ve organizasyon yapısı arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Stratejik yönetim ve organizasyon yapısı arasındaki ilişkiler, genel olarak ve ayrı ayrı işletme fonksiyonları çerçevesinde izah edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın esas amacı, işletmelerde stratejik yönetimin organizasyon yapısı üzerine etkilerinin neler olduğu ve bu etkilerin nasıl sonuçlar doğurduğunu ortaya çıkarmak olmuştur. Bu bakımdan stratejik yönetimin organizasyon yapısı üzerine etkileri, farklı boyutlardan ele alınarak incelenmiştir. İşletmelerde tercih edilen stratejilere bağlı olarak, organizasyon yapılarının değişip değişmediği ve mevcut yapıların hangi ölçüde ve ne şekilde etkilendiği geniş şekilde izah edilmeye çalışılmıştır. Stratejik yönetimin organizasyon yapısı üzerine etkilerinin kaçınılmaz olduğu ve bunların sonucunda işletmelerde performansın da etkilendiği sonucu ortaya çıkmıştır. Çalışmada stratejik yönetimin organizasyon yapısı üzerine etkilerinin teorik çerçevesiyle beraber, konu ile ilgili iki şirkette mülakat şeklinde örnek olay uygulamasına yer verilmiştir. Yapılan uygulamalar, konunun uygulama alanlarındaki önemini ve nasıl uygulandığına örnek nitelik taşımaktadır. Çalışma yapılırken, Türkçe ve İngilizce kaynaklar kullanılmış, konu ile ilgili yayınlardan ve iletişim araçlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dealing with effects of strategic management on organizational structure, this study widely examines the relationships between strategic management and organization structure in enterprises. Firstly introductory information about strategic management and organizational structures have given. After studying the structure management and organizational srtucture and imporances for enterprises, relationships between strategic management and organizational structure have been examined. Relationships between strategic management and organizational structure are tried to be explained generally and in the enterprise functions frame. The aim of this study is to find out the strategic management effects on enterprises organizational structure and results of this effects. This study widely examines if enterprises' organizational structure changes after prefering any strategy and at what rate the existing structures are changed.The result is that strategic management effects on organizational structure are inevitable. In order to give an example about the application, the study include two interviwes with two different enterprise managers as well as the theoretical aspects of strategic management effects on organizational structure. Cases explain how important the subject is for the enterprises and what is the application. For the study sources in Turkish and English are used and publications and communications devices are benefited.