Stratejik yönetimin örgüt yapısı ve insan kaynakları üzerine etkileri ve bir uygulama
Strategic managements effects on organizational structure and human resources and one application
- Tez No: 148590
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
VI ÖZET İşletmelerde stratejik yönetimin örgüt yapısı ve insan kaynakları üzerine etkilerini ele alan bu çalışmada, stratejik yönetimin örgüt yapısı ve insan kaynakları ile olan ilişkisi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Öncelikle işletme organizasyonunun stratejik yönetimdeki yeri ve önemi, ayrıca çevre-strateji ve örgüt yapısı arasındaki ilişkiler ve stratejik örgüt yapıları hakkında genel bilgiler verilerek konuya giriş sağlanmıştır. Geleneksel ve yeni örgüt modelleri ve bu Örgüt modellerinin stratejik açıdan önemi incelendikten sonra, strateji-organizasyon ve insan kaynaklan arasındaki ilişkiler ele alınmış; strateji değişikliklerinin insan kaynaklan üzerindeki etkileri, genel hatlarıyla izah edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın esas amacı, işletmelerde stratejik yönetimin örgüt yapısı ve insan kaynaklan üzerindeki etkilerinin neler olduğunu ve bu etkilerin ne gibi sonuçlar doğurduğunu ortaya çıkarmak olmuştur. Bu bakımdan, stratejik yönetimin örgüt yapısı ve insan kaynakları üzerinde yaratmış olduğu etkiler, farklı boyutlardan ele alınarak incelenmiştir. İşletmelerde tercih edilen stratejilere bağlı olarak, örgüt yapılarının değişip, değişmediği, mevcut yapıların ise hangi ölçüde ve nasıl etkilendiği, ayrıca strateji değişikliklerinin beşerî kaynaklar üzerinde yaratacağı etkiler ve insan kaynaklarının stratejik yönetimdeki rolü geniş şekilde izah edilmeye çalışılmıştır. Stratejik yönetimin örgüt yapısı ve insan kaynakları üzerindeki etkilerinin kaçınılmaz olduğu ve bu durumun işletmelerin uzun vadedeki başarısını etkilediği sonucu ortaya çıkmıştır. Çalışmada ayrıca, konu ile ilgili olarak global bir şirkette, mülakat şeklinde yapılan bir örnek olay uygulamasına yer verilmiştir. Yapılan uygulama, konunun uygulama alanındaki önemine ve nasıl uygulandığına dair, örnek nitelik taşımaktadır. Çalışma yapılırken, Türkçe ve İngilizce kaynaklar kullanılmış, konu ile ilgili yayınlardan ve iletişim araçlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT In this study, covering the effects of business strategic management on organizational structure and human resources, the relationship of strategic management with organizational structure and human resources has been analyzed in detail. Initially, an introduction is provided covering the role and importance of the business organization in strategic management, and general information on the strategic organizational structures and moreover the relationship between eco-strategy and organizational structure. Upon the analysis of traditional and current organization models and the strategic importance of those models, the relationship between strategy-organization and human resources was considered and the effects of strategy changes on human resources was tried to be explained under general guidelines. The main purpose of the study is to bring forth the effects of strategic management in businesses on organizational structure and human resources and the results created by those effects. In this context, the effects of strategic management on organizational structure and human resources were analyzed by different dimensions. Whether the organizational structure changes or not and to what extent and how the current structure is affected according to the preferred strategies, and moreover the effects of strategic changes on human resources and the role of human resources in strategic management were broadly explained. The conclusion was that the effects of strategic management on organizational structure and human resources are inevitable and this situation affects the long-term business success. In the study, a sample case practise made by interview method at a global firm related to the topic was also added. The practise has a model characteristic for the importance of the topic in the professional arena and how it is applied. During the study, both Turkish and English resources were used and, publications and communication tools related to the topic were referred to.