İstanbul Emniyet Müdürlüğü Tem. Şb. Md. personelinin stres kaynakları, belirtileri ve stresle başa çıkma yöntemleri
The Sources and signs of distress of İstanbul Police Department, division of antiterrorism personel
  1. Tez No: 112805
  2. Yazar: MURAT ERKAN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ İLKER GÜMÜŞELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Public Administration, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışma, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi personelinin stres kaynaklarının, belirtilerinin ve stresle başa çıkma yöntemlerinin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada tarama modeli esas alınmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde, timler, ekipler ve idari bürolar olarak adlandırılan bürolarda görevli personelden tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen 144 emniyet görevlisi oluşturmuştur. Personelin en çok etkilendiği örgütsel stres kaynağı“ücretin yetersizliği”, en çok görülen stres belirtisi“terleme”olarak tespit edilmiştir. Performansın strese olumsuz etkisi en yoğun olarak“işten ayrılmayı düşünme”şeklinde kendini göstermektedir. Stresle başa çıkmada en çok kullanılan yöntemin“stres yaratan durumu düşünmemeye çalışma, boşverme”olduğu görülmüştür. Stresle başa çıkmada kullanılan yöntemlere baktığımızda, personelin sorunların çözümünü savunma mekanizmalarında bulduğunu söyleyebiliriz. Bunun en önemli nedeni ise, farklı çözümlerin ekonomik ve zaman olarak daha fazla imkanları gerektiriyor olmasıdır. Anket kapsamında yer alan personel kişisel özelliklerine göre gruplandırıldığında, stresin performansa etkisi yönüyle yaş ve büro değişkeni bazında anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was done to determine the sources and signs of distress and solutions for struggling of distress of Istanbul Police Department, Division of Anti terrorism personnel. At this study I surveyed 144 policemen who was selected by chance from teams, patrols and bureau staff of Istanbul Police Department, Division of Anti terrorism. I determined that the most organizational effective source of distress was insufficient salary and the most experienced sign was sweating. The thought of leaving from job was the most negative effect of distress at performance. Not to worry about the problems was the most popular way of solution of distress. When we looked at the methods of distress solutions, we can sayNthat the policemen found the solution of distress at defense systems. The most important cause of this, different solutions require much time and economic possibility. When the policemen in this survey was classified for personal property- especially age and work conditions, variable meaningful differences were determined. X