ISO 9001 ve sigorta sektöründe uygulanabilirliği ve alternatif arayışları
ISO 9001 and its applicability in insurance area and searching for alternatives
  1. Tez No: 112810
  2. Yazar: ESRA ALAÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET ISO 9001 ve Sigorta Sektöründe Uygulanabilirliği ve Alternatif Arayışları başlığını taşıyan bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kalite ve kalite güvencesi kavramı ile bunların hizmet sektörü açısından değerlendirmesi yapıldıktan sonra, kalite standartları ve ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi'nin gelişimi ile ISO 9000'i oluşturan standartların neler olduğu üzerinde durulmuştur. Genel olarak ISO 9000 standartlarının fırmalardaki uygulanma adımları ve belgelendirmesi incelendikten sonra, ISO 9000'in en gelişmiş standardı olan ISO 9001 kalite sistem standardı ve kapsadığı alanlar üzerinde durulmuştur. Bu genel çerçevenin ardından ISO 9000 ve TKY arasındaki ilişki irdelenmiş ve ISO 9000'e alternatif olabilecek gelişen yönetim sistemleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın gerçekleştiği sigorta sektörünün bir hizmet sektörü olması nedeniyle, hizmet kavramı ve onun üretim sektörüyle arasındaki benzerlik ve farklılıklara da değinilmiştir. Daha sonra hizmet kalitesi ve kriterleri ile ISO 9000'in hizmet sektöründe uygulanabilmesi için rehber kurallar verilmiştir. Bu bölümde son olarak, sigortanın tanımı yapılmış, sigortacılık faaliyetleri ile ISO 9000 Kalite Güvence Sistemleri arasındaki ilişkiye değinilmiş ve sigorta sektöründe TKY'nin işlevi ve önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, çalışmanın uygulama kısmına yer verilmiştir. Öncelikle uygulama için veri toplamada kullanılan anket çalışmasının yapıldığı Halk Yaşam Sigorta'nın profili ortaya konulmaya çalışılmıştır. Daha sonra ISO 900 T in bu şirkette uygulanması için gösterilen çabalar ve alternatif arayışları üzerinde durulmuş; çalışma için uygulanan anket çalışmasının amacı ve metotları açıklanmıştır. Son olarak da, ankete verilen cevaplar değerlendirilmiştir. Çalışma, sonuç kısmıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This paper, titled as“ISO 9001 and Its Applicability in Insurance Area and Searching for Alternatives”, is formed of two parts. The first part begins with quality and quality guarantee concepts and their evaluation in the service area. After that, quality standards and the progress of ISO 9000 Quality Assurance System with the standards which form ISO 9000 are described. After the implementation steps of ISO 9000 standards and their documentation in the organizations is explained, information about the ISO 9001, the most developed standard of ISO 9000, and its implementation areas, is given. The relationship between ISO 9000 and Total Quality Management is examined and the management systems that can be alternative to ISO 9000 are described. Since the insurance area, about which the paper is prepared, is a service area, the service concept and its similarities and differences with the production sector are described. After this, service quality, its criteria and the guiding rules for applicability of ISO 9000 in the service area are given. Consequently, in this section, the definition of insurance is given and the relationship between insurance activities and ISO 9000 Quality Assurance Systems are described. The functioning and importance of TQM in insurance area are explained in detail. Second section includes the application part of the paper. Firstly, the profile of Halk Yaşam Sigorta, the insurance company where the survey used in data collection for the application is explained. Precedently, the efforts for applying ISO 9001 in this company and searching for alternatives are described in detail. Also, the purpose and methods of the survey are explained. The answers given to the questions in the survey are evaluated. The paper is finished with result and recommendations section.