Türkiye'de 112 ilk ve acil yardım hizmetleri ve afetlerdeki rolü
The First and emergency aid services and part in disasters 112 in Turkey
  1. Tez No: 112830
  2. Yazar: NURHAN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER MENDERES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Türkiye, 17 Ağustos 1999 günü Marmara'da ve 12 Kasım 1999 günü Bolu-Düzce'de etkili olan büyük bir deprem felaketi ile karşılaştı. Depremlerden sonra gördüğümüz trajik görüntüler; özellikle depremin ilk 48- 72 saatinde çok önemli olan 112 İlk ve acil yardım hizmetlerinin ve organizasyonunun yetersizliğini ve medeniyetin gittiği yönü yeniden gözden geçirmemiz gerektiğini bize gösterdi. Çağdaşlığın gerekliliği olarak, dünya üzerinde, her insan hak ettiği şekilde yaşamak ister. Eğer, insanlar büyük bir sağlık sorunuyla karşılaşırlarsa, kısa süre içerisinde kendilerine yardım edecek profesyonel bir sağlık ekibine ihtiyaç duyarlar ve zaman çok önemlidir. Profesyonel ekip, olay yerine kısa bir süre içerisinde ulaşmış olmalıdır. Bu anlamda ülkemizde, 112 İlk ve acil yardım hizmetleri henüz çok yenidir ve yavaş yavaş gelişmektedir. Bu yüzden deprem gibi büyük çaplı felaketlerde yetersiz kalmaktadır ve organizasyonda da sorunlar yaşanmaktadır. Bu çalışmada, dünyada ve ülkemizde 112 İlk ve acil yardım hizmetleri incelenmiştir. Afetlerin detayları ve deprem çalışmaları tanımlanarak; 112 ilk ve acil yardım hizmetlerinin, hastaların tıbbi gereksinimlerini kaliteli bir seviyede karşılaması, acil durum planı, organizasyonu ve kriz yönetimine ilişkin yönetim bilim dalına katkıda bulunulmuştur. Acil tıp hizmetleri sisteminin birinci basamağı olan, 112 ilk ve acil yardım hizmetlerinin, ülkemizdeki mevcut durumu hakkında ve 17 Ağustos - 12 Kasım depremlerinin verileri toplanmıştır. Bu veriler yorumlanarak, sonuç ve öneriler sunulmaya çalışılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey 17th August 1999 in Marmara and 12 th November 1999 in Bolu- Düzce a big quake disaster which be effective has meet. After the quakes, tragic images which we seen have to show us that we must to scrutinize again of the direction of civilization which go. Especially, in the first 48 and 72 hours of quake 112 first aid services and organizations which be very important healt services in Turkey have to show that 112 first aid services and organizations didn't enough on our Country. On the world, a lot of person which be civilization wanted to live, which like they desevred. If the person meet a big health problem, they need professional health group which will be help them in a short time. Time is very important for this persons which be need professional health group. The professional health group must arrive to incident point in a short time. 112 first aid services and organizations which show importance of this professional service in both of this quakes have been develop slowly an our countr, On our country 112 first aid service's functions; 112 services provide the first aid.112 examine the first aid. 112 define it's functions and details of disasters. 112 contribute to health administration science chapter. 112, all interventions which make to apply on emergency ills which make to determined of problems must be careful. 112, the medical to requirements of ill must be received of good quality and level. 112 emergency state plan and organization and relating of crissis to administration have been contribute. In this study, emergency medicine services which be first step of system in Turkey have been give first aid and life support to ill. And 112 make to realize transfer of ills to nearby a place in health centre. About 112 first and emergency aid services datums of 17 th August and 12 th November 1999 earthquakes make to crowd. And this datums of earthquakes make to comment. The results and proposals about this metter make to have been to present. V