Özel hayatın korunması açısından iletişim denetlenmesi ve gizli izleme
The Intercepting of telecommunication and clandestine surveilance in point of the protection of individual privacy
- Tez No: 112831
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Çalışma konumuz, özel hayatın korunması açısından, iletişimin denetlenmesi ve gizli izlemedir. Kişiliğin çekirdeği olarak kabul edilen özel hayat hakkı, temel haklar içinde koruma altına alınan en önemli kişilik haklarındandır. Günümüzde, teknolojik gelişmelerin de etkisiyle, bireyin kişiliğine yönelik ihlal ve saldırıların artması, kişilik haklarının ve bu çerçevede özel hayatın gizliliğinin hukuken koruma altına alınmasını zorunlu kılmaktadır. Bu anlayışın bir sonucu olarak, gerek ulusal gerekse uluslararası hukukta, bireyin maddi ve manevi varlığını geliştirebilmesine olanak tanıyan, toplumun ve devletin müdahalelerinden uzak, kendisiyle ya da yakın çevresiyle başbaşa kalabileceği özerk bir yaşam alanı sağlayan ve bu şekilde özel hayat hakkını koruyan düzenlemelere yer verilmektedir. 4422 Sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'nda, organize suçlulukla mücadele amacıyla öngörülmüş bulunan tedbirlerden,“iletişimin denetlenmesi”(m. 2) ve“gizli izleme”nin (m.3), kişinin özel hayatına yönelik bir müdahale oluşturabileceği kuşkusuzdur. Bu çalışmada, ilk olarak özel hayat kavramı ve özel hayatın hukuki niteliği belirlendikten sonra, 4422 Sayılı Kanun'da iletişimin denetlenmesi ve gizli izleme için öngörülen şartlar ve bu şartların özel hayatın korunmasındaki önemi tespit edilecektir. Bu çerçevede ayrıca, bu tedbirlerin hukuka aykırı olarak uygulanmasının sonuçları, bir başka deyişle delil yasakları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Subject of this study is The Intercepting of Telecommunication and Clandestine Surveillance In Point of The Protection of Individual Privacy. The right of private life which is one of the most important right among the fundamental rights is accepted as basic of individuality. Nowadays, by reason of technological developments and increase of violations towards individuality, it is an obligation to protect individual rights and also individual privacy by law. As a result of this idea, both municipal law and international law have some rules and principles with respect to protection of individual privacy. This rules and principles provide a private life area, which is. distant from interference of society and state in order to develop his/ her material and spiritual existence and in order to live all by his / herself or with his / her friends to the person. Controlling of telecommunication (Art. 2) and clandestine surveillance (Art. 3), which are arranged as legal measures in order to contend with criminal organizations by Prevention Of Benefit - Oriented Criminal Organizations Act 4422 might interfere to individual privacy. In this study, first of all concept and legal characteristic of private life will be defined thereafter condition for controlling of telecommunication and clandestine surveillance in act 4422 and important of this condition about protection of individual privacy, also result of illegal application of this legal measures that is evidence prohibitions will be defined. VI