Kore Savaşı fotoğrafları ve Türk basını
Korean war photographs and Turkish press
  1. Tez No: 112829
  2. Yazar: UĞUR GÜNAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET Kore Savaşı gerek tüm dünyada gerekse Türkiye'de savaşlar içinde ön planda olmayan, nedenleri ve sonuçlan bakımından tanınmayan bir savaş olmuştur, ilk başlardaki görüntüsü itibariyle, Kuzey-Güney Kore arasında bir iç savaşken, II. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan iki büyük gücün savaşı haline daha sonra ise Birleşmiş Milletler Savaşı haline dönüşmüştür. Savaşa Türkiye'de askeri birlik göndererek katılma karan almış, bu karar beraberinde bir dizi tartışmaları da gündeme getirmiştir. Kore Savaşı fotoğraflan dendiğinde akla gelen isimlerden bazıları da Margaret Bounce White, David Douglas Duncan ve Bert Hardy'dir. Fotoğrafik anlamda önemli bir geçmişe sahip olan bu isimler savaşın siviller ve savaşan asker üzerindeki etkilerini yansıtan fotoğraflar çekmişlerdir. Kore Savaşı'nı fotoğraflamak üzere Türk gazeteleri de muhabirler göndermişlerdir. Hürriyetten Hikmet Feridun Es, Semiha Es, Cumhuriyetten Faruk Fenik, Vatan'dan Selami Akpınar, Yeni sabahtan Alaattin Berk savaşı izlemiş gönderdikleri haber, röportaj ve fotoğraflarla gazetelerinde özel sayfa ve ekler hazırlanmıştır. Türkiye'nin de katilmiş olduğu Kore Savaşı ele alınmış, Kore'de fotoğraf çeken yabancı fotoğrafçılar, ardından Türk fotoğrafçılar kısaca tanıtılmış ve Savaşın basında yer alışı tez kapsamında incelenmiştir. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Korean War is not very popular in the world and in Turkey, which haven't known about reasons and result of war. At the begining, it seems thatjf s a civil war between North and South Korea, after Second World War it was taken a sahape that, there are two big force and that was their war. Later it was changeing to the United Nations War. Turkey had taken a decision which was sending a military unit to Korea, and this was taken lots of discussion together to the agenda. If it will say“Korean War Photos”it will came to our mind between any other names, that was Margaret Bourke White, David Douglas Duncan and Bert Hardy. Theses names have a good backround about photography and they took photos which shows the effectof the war to the Korean civillian people and soldiers. Turkish newspapers sent journalist too to take photos in Korean War. From Hürriyet Hikmet Feridun Es- Semiha Es, from Cumhuriyet Faruk fenik, frm Vatan Selamı" Akpınar, from Yeni Sabah Aiaattin Berk observe the war, and they sent news, features and photos. And according to theses nwspapers accustomed special appendix and special photos page. Korean war is taken up and foreign photographer who was taken photos in Korea and then Turkish photographers introduced and taken part of this war in newspaper is researching for the scope of the thesis. VI