Bütünleşik planlama ve bir endüstri işletmesinde uygulama
Aggregate planning and an application in an industrial company
- Tez No: 112846
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYME DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Günümüz iş rekabetinin artan karmaşıklığı, işletmeleri tüketicilerin kalite ve maliyete yönelmiş olduğu gerçeğinden haberdar etmiştir. Bu gerçek, bir firmanın ulusal ve uluslar arası pazarlarda ayakta kalmasının büyük ölçüde planlama ve karar verme sürecinde bilimsel teknikleri kullanmasına bağlı olduğunu gösterir. Giderek artan rekabete dayalı global pazarlarda, imalat ye hizmet işletmeleri ayakta kalmak için üretim planlama ve kontrol sürecinin önemini anlamışlardır. Gerçek yaşamda, planlar genellikle birden çok ve çatışan amaçlar tarafından şekillenir. Bu nedenle, planlamacılar, üretim planlama sürecinde çatışan amaçlan gerçekleştirmeye çalışır. Örneğin, günümüzün işletmeleri rekabetçi bir çevrede faaliyet gösterirler ve müşteriler, rakip firmalar, şirket ortaklan gibi dış faktörlerden büyük ölçüde etkilenirler. Bu faktörler, artık yönetim için kar maksimizasyonu amacının ulaşılması gereken tek amaç olmadığını gösterir. Günümüzde işletme yönetiminin kar makimizasyonunun yanında, kaliteli ürün üretimi, çalışanların huzursuzluğunun en aza indirilmesi, pazar payının arttırılması gibi ulaşmak istediği birçok başka amacı da vardır. Bu amaçların çoğu birbiriyle çatışabilir. Bu nedenle planlamacılar üretim planlama sürecine kapsamlı bir şekilde yaklaşmalıdır. Bütünleşik planlama faaliyetleri planlamaya geniş bir çerçeveden bakar ve bize çatışan amaçları gerçekleştiren alternatif üretim planlarını hazırlama olanağı verir. Amaç programlama birden çok ve çatışan amaçları olan planlama problemlerinin çözümü için geliştirilmiştir. Bu teknik planlamacıya bütünleşik plan hazırlaması için etkili bir yardım sağlar. Bu çalışmada bir endüstri işletmesinin bütünleşik planlaması için amaç programlama yöntemi kullanılarak bir matematiksel model kuruldu. Tanımlanan model çatışan üç amaç göz önünde bulundurularak farklı ürünler için üretim miktarlarını belirlemektedir. Model kar maksimizasyonu, maliyet minimizasyonu ve fazla mesai üretim miktarının minimizasyonu amaçlarını göz önünde bulundurularak kurulmuştur. Model, amaçların değişik öncelik sıralarına göre çözülmüştür. Böylece, en son kararı almak için alternatif planlar meydana getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The growing complexity of today's business competition has awakened firms to the fact that consumers have became quality and cost oriented. This, in turn, means that the survival of any firm in the national and international markets depends to a great extent on the use of scientific techniques in their planning and decision-making process. In increasingly competitive global markets, manufacturing firms and service providers have understood importance of production planning and control process in order to survive. In real life, plans generally are characterized by multiple and conflicting objectives. Because of this, planners try to satisfy conflicting goals while production planning process. For instance, today's firms operate in a competitive environment which is heavily influenced by external factors including customers, competitors, shareholders. These factors, in turn, make profit maximization no longer the sole objective for management. Besides profit maximization, management now has many other objectives to attain, including improved production of a quality product, minimized employee unrest, improved market share. Many of these objectives may conflict. Because of this, planners must approach to production planning process comprehensively. Aggregate production planning is a big-picture approach to planning and gives us a possibility of preparing alternative production plans which satisfy conflicting goals. Goal programming was developed to solve problems with multiple objectives. This technique provides an effective aid to planner for preparing an aggregate plan. In this study, a mathematical model was built via using goal programming for the aggregate planning of an industrial firm. The described model determines the production quantities for the different products. While the model was being constructed the goals were considered as to maximize the profit, minimize the cost, and the minimize the overtime productiqn quantity. The model was solved according to different priority rankings of the goals. In this way, alternative aggregate plans were generated in order to make the final decision. VI