Sanayi işletmelerinde ana üretim planlama ve bütünleşik üretim planlama uygulaması
An application of master production planning and aggregate production planning on industrial firms
- Tez No: 89929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN DEMİRDÖĞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ SANAYİ İŞLETMELERİNDE ANA ÜRETİM PLANLAMA VE BÜTÜNLEŞİK ÜRETİM PLANLAMA UYGULAMASI M. Selami YILDIZ Danışman : Doç. Dr. OSMAN DEMİRDÖGEN 2000 - SAYFA :243 Jüri : Doç. Dr. OSMAN DEMİRDÖGEN : Prof. Dr. Aysel ERCİŞ : Doç. Dr. Emir ERDEN Ana üretim planlaması, işletmenin elinde var olan üretim imkanlarından gelecekteki belirli bir zaman aralığı içerisinde en yüksek düzeyde yararlanabilmek için gerçekleştirilen işlemler dizisinden oluşan bir yaklaşımdır. Bu planlamanın ana amacı ; üretim oram, işgücü düzeyi ve mevcut stoklar arasında optimal bir bileşimi sağlamaktır. Ana üretim planlamasında kullanılan modeller yapılan açısından statik ve dinamik olmak üzere iki kısma ayrılırlar. Statik modellerde talebin zaman içerisinde değişmediği, dinamik modellerde ise talebin zaman içerisinde değiştiği kabul edilir. Birden fazla çeşit mamulün bir arada üretildiği ve talebin dönemlere göre değişkenlik gösterdiği durumlarda ana üretim planlama faaliyetleri bütünleşik üretim planlama olarak tanımlanır. Planlama çalışmalarının bütünleşik olma niteliği, bu yöntemin tek tek ürünlerin detaylı planlarının hazırlanması amacı ile değil, işletme tarafından üretilen tüm ürünlerin bir arada ele alınarak planlama çalışmalarının yapılmasıdır. Bütünleşik üretim planlamada, değişken talebin sürekli olarak karşılanması amacıyla, alternatif karar değişkenlerinden maliyeti minimize edecek optimum bir kanşım oluşturulmaya çalışılır. Bu çalışmada, kanepe ve oturma gruplarının değişik modellerini bir arada üreten bir sanayi işletmesinde bir yıllık planlama dönemi için bütünleşik üretim plam hazırlanmıştır. Söz konusu işletmede 1998 Temmuz ile 1999 Haziran dönemleri arasında işletme yöneticilerinin şahsi tecrübe ve sübjektif görüşlerine göre uyguladıkları üretim planı maliyetleri ile doğrusal programlama metodu ile hazırlanmış üretim planı maliyetleri karşılaştınlmıştır. Doğrusal programlama metodu ile hazırlanan üretim plam maliyetlerinde yöneticilerin şahsi tecrübe ve sübjektif görüşlerine göre hazırladıkları üretim planı maliyetlerine oranla önemli ölçüde tasarruf sağlanabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS AN APPLICATION OF MASTER PRODUCTION PLANNING AND AGGREGATE PRODUCTION PLANNING ON INDUSTRIAL FIRMS M. Selami YILDIZ Supervisor : Prof. Dr. Osman DEMİRDÖ?EN 2000 - Page: 243 Jury : Prof. Dr. Osman DEMİRDÖ?EN : Prof. Dr. Aysel ERCİŞ : Prof. Dr. Emir ERDEN Master production planning is a developed approach to get maximum benefit from a determined period in the future. The master purpose of this planning is to provide an optimum composition among the production rate, labor level, and available inventory. Models used on master production planning, are static and dynamic for their constructions. It is accepted that demand on static models does not change in period, but demand on dynamic models changes in period. The master production planning activities are called as aggregate production planning when both it is produced more than one goods and the demand changes period by period. The purpose of aggregate planning is not to prepare detailed plans for each goods. It is to do plans for whole goods produced in the firm together to take in hand. At aggregate production planning, to meet continuously the variable demand, it is tried to make an optimum composition for cost minimization. In this study, aggregate production plan has been prepared for one-year period at an industrial firm that produces different models of sofa and sitting groups. In the period of July 1998 and June 1999, it has been compared the production plan costs applied by the firm managers depending on their experiment and costs plan prepared with linear programming method. It is understood that there is considerable difference in case of saving between the two costs.