Avrupa Birliği güvenlik stratejisi ve Türkiye'nin yeri ve önemi
The European Union security strategy and position and importance of Turkey
- Tez No: 112852
- Danışmanlar: PROF.DR. SAİME ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET 1990'lı yılların başında Sovyetler Birliği'nin ve Varşova Paktı'nın dağılması, Sovyet tehdidinin ortadan kalkması Avrupa ülkelerini eşzamanlı olarak iki yöne sevk etmiştir, önce, savunma harcamalarında kısıntıya gitmişler sonra da Avrupa işlerinin, Avrupa'nın savunma ve güvenlik işlerinin, bundan sonraki süreçte kendilerine bırakılmasını istemişlerdir. Bu yeni ortamda, bir taraftan Avrupa'nın bütünleşme süreci hız kazanarak Avrupa Birleşik Devleti'ne doğru bir gidiş baş göstermiş, diğer taraftan da Avrupa ülkelerinin NATO'ya ve Atlantik ötesi ilişkilere bakışı değişmeye başlamıştır. Bu süreçte Avrupa ülkeleri, NATO içinde ABD'den farklı bir tavır sergilemeye başlamışlardır. Bu gelişmeler, NATO tarafından, ittifakın Avrupa ayağının güçlendirilmesi olarak değerlendirilmiştir. Tarihin tartışılmaz en başardı siyasi-askeri ittifakı olan NATO'nun Avrupa'nın yeniden şekillenmekte olan güvenlik mimarisi içindeki yeri ve bu çerçevede ciddi bir atılım içine giren Avrupa Birliği ile ilişkilerinin geleceği, güvenlik siyaseti ve düşün hayatı bakımından son donemde en çok tartışılan, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusunda 2002 yılı önemli bir dönemeç noktası olacaktır. Avrupa güvenliği çerçevesinde jeo-stratejik konumu ve giderek artan siyasi önemi nedeniyle her zaman için çok ayrıcalıklı bir konuma sahip olan Türkiye, AGSK konusunda da sürecin başından bu yana belirleyici nitelikte bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada da Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK)'nin ortaya çıkış nedenleri açıklanarak, AGSK'nin tarihsel gelişim süreci incelenmektedir. Bu kimliğe hem Avrupa Birliği üyesi ülkelerin, hem kimliğin oluşumuna fikir aşamasından itibaren destek veren ABD'nin, hem de bu oluşumdan etkilenecek diğer çevre ülkelerinin bakış açısı ortaya konmaktadır. AGSK'nin oluşumundan, konumu itibarıyla en çok etkilenecek ve oluşumda belirleyici rol oynayan Türkiye'nin de bu kimlik içerisinde yer almak istemesinin nedenleri, bu kimlik içerisinde yer almasının kendisine sağlayacağı yarar ve sakıncalarla birlikte, diğer ülkelerin Türkiye'ye bakış açılan da incelerek Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği'nin başarıya ulaşması için yapılması gerekenler sıralanmaktadır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the collapse of Soviet Union and Warsov Pact in the early 1990's and the end of Soviet threat, European countries took two different approach. First of all they cut down their defence budgets and then wanted to get the responsibility of Europe and European Defence and Security matters in the near future. İn this new environment, from one side Europe's union process take momentum towards European United States, and from the other side European countries' point of view against NATO and trans-atbntic relations has started to change. Meantime European countries have started to show different attitude from the USA in NATO. These progress has been evaluated as the strengthening of Europan pillar of NATO. As the most successful political-military alliance of the history, NATO's place in this reshaping security achitecture of Europe and its relationship with European Union is vital nowadays. And the year 2002 will be a turning point for Turkey with relation to the European Security and Defence Identity (ESDI). It will be a year in which NATO is redifined and Turkey's role in the new European Security mechanism assessed along with Turkey's relations with the European Union. It wifl be a year when att the aspects wiH come under close scrutiny. In this study, by the explanation the reasons of constitution of European Security and Defense Identity (ESDI), the historical progress of ESDI has been examined. The approach of both European Union member states and USA and the other surronding countries has been exposed. The reasons of Turkey's request to be involved in this newly shaped identity and the advantages - disadvantages of being involved in this identity and the other countries' points of view to Turkey's potential role in this progress are explained. The necessities to reach an achievement in ESDI are stated. VI