Resim - müzik ilişkisinin 19. ve 20. yüzyıl piyano müziğine yansıması ve Mussorgsky'nin 'Bir Sergiden Resimler' i üzerine ikonografik tanımlama
Relationship between painting and music on 19 th and 20 th century piano music and iconographichy define of '' Pictures at an Exhibition' of Mussargsky
- Tez No: 112862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT KUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Resim ve müzik arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik çalışmaların M.Ö.'sine dayandığı bilinmektedir. Bu dönemdeki çalışmalarda daha çok resim ve müzik arasındaki matematiksel benzerlikler üzerinde durulmuştur. Daha sonraki yüzyıllarda resmin ve müziğin birlikte yarattıkları etkiyi ortaya koymak amacıyla renkleri de yansıtabilen çalgılar yapıldığını görüyoruz. 19. yüzyıla yaklaşıldığında resim-müzik ilişkisinin sadece matematiksel açıdan değil aynı zamanda ikonografik olarak da ele alınışı yoğunluk kazanmıştır. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren sanat akımlarının, siyasi ve kültürel yaşamın da etkisiyle bestecilerin ve ressamların ilişkileri daha da gelişmiştir. Bazı bestecilerin aynı zamanda resim yapmaları, bazı ressamların da müzikle ilgilenmeleri bu bağın güçlenmesinde önemli rol oynar. Özellikle piyano için yazılan eserler bu dönemin resim-müzik ilişkisini yansıtan en güzel örneklerdir. İkinci bölümde ele alınan Mussorgsky'nin“Bir Sergiden Resimler”i piyano için yazılmış olmasına rağmen Ravel'in orkestrasyonuyla orkestra repertuarının beğenilen eserleri arasına girmiştir. Eser Mussorgsky'nin, Hartmann'ın resimlerinden edindiği izlenimleri yansıtır. VI
Özet (Çeviri)
It has been known that, the studies of relationship between painting and music extends back to sometime B.C.. The studies of that time was usually considered on the mathematically similarity of music and painting. In the following centuries, they have made instruments to reflect bring up the color of both created painting and music. Near to 19th century, the relationship between music and painting handeled not only mathematically also handeled in iconographicly. Starting from the second half of the 19th century, composers and painters personal relationships developed by the effect of art eras and cultural, political life. Some composers start painting as well as write music and some painters start to interested in music was an important role playing by developing the relationship between music and painting. Especially some music has been written for piano reflects the most beautiful examples of that era. In the second part of the theses, Mussorgsky's“Pictures at an Exhibition”although was written originally for piano but later orchestrated by Ravel is one of the most admired pieces of orchestra repertoire. The work is reflecting the impressions of Mussorgsky on the paintings of Hartmann. Vll