Kredi fiyatlandırma tekniklerinin ticari bankacılık açısından analizi
The Analysis of credit pricing techniques for commercial banking
  1. Tez No: 112863
  2. Yazar: ÖZGÜ GÜLDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Ülkemizde hızla değişmekte olan bankacılık sektöründe, bankaların başarıya ulaşması, büyük ölçüde uygulanacak fiyatlandırma stratejilerine bağlı olmaktadır. Doğru fiyatlandırma yapılabilmesi için, bankaların kaynak, hizmet ve işletme maliyetlerini, kısaca birim işlem maliyetlerini sağlıklı bir şekilde tespit ve kontrol etmesini sağlayacak teknik altyapıya sahip olmaları gerekmektedir. Bankacılıkta, piyasada etkin bir rekabet avantajı sağlanabilmesi ve sağlıklı bir müşteri portföyünün oluşturulup geliştirilebilmesi açısından fiyatla ma önemli bir faktör konumundadır. Bu açıdan bankalar tarafından uygulanacak fiyatlandırma teknikleri bankaların en önemli ve en etkin rekabet mekanizmalarını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, kredi fiyatlandırmasını etkileyen faktörler incelenerek, kredi maliyetleri ve hesaplanması üzerinde durulmuş olup, uygun fiyatlandırma yapılabilmesi açısından, müşterinin bankaya sağladığı getirinin doğru belirlenmesinin taşıdığı önem gözönüne alınarak, müşteri verimlilik analizine yer verilmiştir. Son olarak kaynak maliyetinin hesaplanması ve kredi fiyatlandırma uygulamaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our country, to be successful, in quickly changing banking sector and economic conditions, as a bank, largely depends on applying right pricing strategies and policies.To apply right pricing strategies and policies depends on having the right information about all relevant costs which are cost of fund.human resource, technical investments and overhead. Moreover, to be fully informed about these relevant costs depends on having instruments sharply measuring and controling these costs. In banking sector, to penetrate in market while controling the corporate overhead and all other risks related to credit exposure.so having constantly growing customer portfolio connected with mainly to correct pricing policies. In this study the factors effecting the credit pricing policies and and as the main part of pricing, calculation and consideration of cost of funds will be analyzed.This analysis is intended to help to give the right price to the bank customer while credit pricing.