Ortaöğretim matematik öğretiminde öğretmen davranışlarının başarıya etkisi
Mathematics teachers behaviours influences to success owing to realizing teachers behaviours effects
  1. Tez No: 112865
  2. Yazar: AYSUN NÜKET ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde öğretmen davranışlarının çok etkili olduğu düşünülerek Matematik Öğretiminde Öğretmen Davranışlarının Başarıya Etkisi araştırılmıştır. Öncelikle kaygı ve korkunun arasındaki farklar, kaygının nedenleri, öğrenmede etkisi, yararları, kurtulma yolları, daha yoğun yaşandığı anksiyete ve anksiyeteden kurtulmak için başvurulan savunma mekanizmaları hakkında bilgi verilmiştir. Öğrencilerin farkında olmadan taşıdığı matematik kaygısı, sebepleri, etkileri ve tadavisi ile ilgili çalışmalar incelenmiştir. Öğretmenlerin öğrenciler üzerindeki etkisi araştırılmış ve matematik Öğretmenlerinin yapması gerekenler vurgulanmıştır. Öğrenciler, öğretmen adayları ve öğretmenler arasında yapılan araştırmada önemli olan konular, yapılması ve yapılmaması gerekenler belirtilmiştir. Son olarak yapılan gözlem, soruşturma, anket, diyalog yoluyla yapılan araştırma sonunda somut sonuçlar ve öneriler getirilmeye çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler Matematik, Psikoloji, Kaygı, Matematik kaygısı, Matematik öğretmeni
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was researched Mathemetics Teachers Behaviours Influences To Success owing to realizing teachers' s behaviours effects. It is informed about the differences between anxiety and phobia, reasons of anxiety, the impact of learning, advantages, the ways of being rescued and the mechanism of defense that are applied for being rescued more intensive anxiety. Specially, it is scrutinized the mathematics anxiety which the students are unaware of, its reasons, effects and the studies about its treatments. It has been seen how effective the teachers arc in respects of students and researched how Mathematics Teacher should solve this problem. It has been determined the important subjects which are fixed in research between students, candidates for being a teacher and teachers, and what should be done and shouldn't be done. As a result, it has been tried to propose some concrete results and suggestions at the end of this research by the means of observations, investigations, questionnaires, dialogues.Key Words Mathematics, Psychology, Anxiety, Mathematics Anxiety, Mathematics Teacher