Soprano sesin özellikleri ve eğitimi
Qualities of Soprano voice and its training
- Tez No: 112874
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜFİT BAYRAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu araştırma, soprano sesin kendine özgü niteliklerini ortaya koymak, bu sesin eğitiminde göz önünde bulundurulması gereken hususlara dikkat çekmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri, daha çok yabancı kaynaklardan toplanmıştır. İlk bölümde ses eğitiminin temel prensipleri olan solunum, atak, ses registerleri, vibrato, rezonans ve artikülasyon konulan üzerinde durulmuştur.Daha sonra ses türleri hakkında genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümde araştırmanın konusu olan soprano sesin özellikleri ve eğitimi ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. İlk önce, kadın sesiyle ilgili bilgiler sunulmuş, sonra soprano sesin diğer kadın seslerinden farkı anlatılmıştır.Soprano sesin nitelikleri ve eğitiminin nasıl olması gerektiği konusunda çeşitli uzmanların farklı düşüncelerine ve görüşlerine başvurulmuş, değişik kaynaklardan alıntılar yapılmıştır. Ayrıca aynı uzmanların, soprano sesin eğitimi için önerdikleri ses alıştırmalarına yer verilmiştir.Ses eğitimi sırasında soprano seslerin karşılaşabilecekleri durumlar ve soprano repertuarıyla ilgili kısa bir bilgiyle bölüm sonlanmıştır. Son olarak bir sopranonun opera kariyerinde başarılı olabilmesi için özen göstermesi gereken konular üzerinde durulmuştur. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is made for determining the distinct qualities of soprano voice and its training. The datums of this research is gathered mostly from foreign sources. In the first part the principles of vocal training such as; breathing, attack, voice registers, vibrato, resonance and articulation, are explained. Later, a general information is given about the categories of the trained voices. In the second part, the qualities of soprano voice and its training, which is the main subject of this research, is detailed. Firstly, general properties of female voice is explained, then the differences between the soprano voice and the other female voice categories. Secondly, necessities of the soprano voice training is discussed by being conferred opinions of the different experts. Besides, the exercises that are recommended by the same experts, are handled. This part is ended by explaining various conditions of the soprano voice and giving a brief information about the soprano repertory. At the conclusion, the points that the soprano voices should pay attention for a successful opera career, are emphasized.