Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera ve Şan öğrencilerinin subglottik ve supraglottik aktivitelerinin incelenmesi ve akustik analiz sonuçları ile karşılaştırılması
Examination of supraglottic and subglottic activities of students attending Opera and Chant Courses in Çukurova University State Conservatory and comparison of results with acoustic analysis studies
  1. Tez No: 306654
  2. Yazar: EMİNE PETEKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİLMİ YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde sesin kalitesini belirlemede subjektif verilerin yanında objektif kriterler de kullanılmaktadır. Sesi en iyi ve en geniş performansta kullanma eğitimi alan Opera ve Şan öğrencilerinin anatomik yapılarının incelenmesi esas alınarak, klinik ve akustik olarak değerlendirilerek ses ve yapı karakteristiklerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Bu doğrultuda subglottal hava akımı ve hava basıncı miktarının belirlenmesi, ventriküler kordun supraglottal oluşumdaki aktivitesi ve sesin akustik incelenmesi alt amaçlarını oluşturmuştur.Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Opera ve Şan bölümünde eğitim gören 18 kız, 22 erkekten oluşan 40 kişilik öğrenci grubu çalışmaya kabul edilmiştir. Aerowiev Phonatory Aeordynamic System ile intraoral yoldan tahmini hava akım hızı ve subglottal basınç ölçümü yapılmıştır. ?papa? patlamalı ünsüzü söyletilerek kayıtlar alınmıştır. Laringostroboskopi ile supraglottal aktiviteyi belirlemeye yönelik ?i? vokalizasyonunda en iyi adduksiyon görüntüsünde vokal kordlar üzerinde Anterior-Posterior ve Medial uzunluk ölçümleri alınmıştır. Akustik analiz için Dr Speech Real Analysis Programı kullanılarak ?a? vokalizasyonunda ses kayıtları alınmıştır. 15 Soprano (%37,5), 3 Mezzosoprano (%7,5), 7 Tenor (%17,5), 11 Bariton (%27,5) ve 4 Bas (%10) ses türü özellikli kişiden oluşan 40 opera ve şan öğrencisi larengeal muayeneleri ve ses hastalıkları yönünden normal bulunmuşlardır. 44 opera ve şan öğrencisi olarak başlanılan incelemede sigara içen, vokal kordda tam kapanma gerçekleşmeyen ve nodulü bulunan 4 kişi çalışma dışı bırakılmıştır. Kantitatif (nicel) değişkenler değerlendirilirken 3 bağımsız grup ortalama karşılaştırılmasında One Way Anova Test ve 2 bağımsız grup karşılaştırılmasında Independent-T test kullanılmıştır. İlişkiler Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılarak hesaplanmıştır. Hava basıncı ile cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık görülmektedir (p>0.05) (0.030). Kadınların ortalama hava basıncı 15.47±2.21 cmH2O bulunurken, erkeklerin ortalama hava basıncı 13.50±3.07 cmH2O olarak bulunmuştur. Kadınların hava basıncı ortalaması erkeklerden yüksek bulunmuştur. Tahmini hava basıncı ve hava akım hızı ile akustik analiz verilerinin korelasyon incelemesinde hava basıncı ile FO (Temel Frekans) arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. (p0.05). Kadın ve erkeklerin A-P (Anterior-Posterior) uzunluğu ortalama değeri istatistiksel olarak farklılık göstermemektedir (p>0.05). A-P uzunluk ile ses kategorileri arasında istatistiksel bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Kadın ve erkeklerin medial uzunluk ortalama değeri istatistiksel olarak farklılık göstermemektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Recently, both subjective and objective criteria is used for identifying the quality of voice. It is aimed to analyze clinically and acoustically the voice and construction characteristics by taking into consideration the anatomic construction analysing of opera and chant students who take the education of using voice in its best and widest performance. For this, criteria like defining subglottal airflow and air pressure, the activity of ventricular fold in supraglottal formation and acoustic analyzing of voice is formed.18 (45%) women) and 22 (55%) men total 40 students who is studying in Cukurova University State Conservatory stage arts Opera and Chant Courses department are accepted. Aerowiev Phonatory Aerodynamic System with airflow and estimated subglottal air pressure measurement are made. By saying `papa? consonant records are taken. For determining supraglottal activity via laryngovideostroboscopy in `i? vocalization best abduction sight on plica vocalis anterior-posterior and medial length measurement are made. For acoustic analyze by using Dr. Speech program in `a? vocalization records are taken.An Opera and Chant students group that formed from 15 (37,5 %) Soprano, 3 (7,5%) Mezzo-soprano, 7 (17,5%) Tenor, 11 (27,5%) Baritone and 4 (10%) bas with specialty of voice are found normal in their laryngeal consultation and voice illness. The investigation starts with 44 students, 4 students that smoke, plica vocalis don?t close completely and have nodul aren?t added into investigation. When quantitative variables are evaluated for 3 independent group average, way Anova Test and for 2 group comparing, İndependent-T test are used. Relations are calculated by Pearson Correlation coefficient. Statistically between air pressure and gender a significant disparity are seen (p>0.05) (0.030). When women?s air pressure are mean value 15.47±2,21 cmH2O, the men?s are found 13,50±3,07 cmH2O. The women?s air pressure are found higher than men?s. In analyzing air pressure, airflow and the correlation of acoustic analyze data statistically, a significant relation is found between air pressure and Fundamental Frequency (F0). Statistically, between air pressure and airflow 62% ratio a positive relation is found (p=0.001). When airflow increase the air pressure increases, too. Statistically, a significant difference is seen between air pressure and categories of voice. This difference is seen between bas-baritone and mezzo soprano. Bas-baritone mean value is (12.84±3.45 cmH2O) found. Soprano and mezzo soprano (15.46±2.30 cmH2O) are found higher from its average rate (p0.05). Statistically A-P length average rate of men and women doesn?t show any difference (p>0.05). Medial length of men and women doesn?t show any difference, significantly (p>0.05).