Sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesinde yeşil tahvil ihraçlarının etkisinin incelenmesi
Analyzing the impact of green bond issuances in achieving sustainable development
- Tez No: 882967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇELİKKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sınırsız olan insan ihtiyaçlarının sınırlı kaynaklarla karşılanmaya çalışılması üretim faaliyetlerinin doğal kaynakların tükenmesine ya da kirlenmesine neden olmaktadır. Doğal kaynakların ve çevrenin sürdürülebilirliğinin sağlanması, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma noktasında oldukça önemlidir. Buradan hareketle ortaya çıkan sürdürülebilir kalkınma kavramı, özellikle son yıllarda başta uluslarüstü kuruluşlar olmak üzere çoğu ülkenin gündeminde yer almaktadır. Ancak burada bir diğer önemli nokta ise sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında ihtiyaç duyulan finansman kaynaklarının sağlanmasıdır. Bu noktada yeni bir finansal aracı olarak yeşil tahviller geliştirilmiştir. Yeşil tahviller, sürdürülebilirliği teşvik etmeyi ve çevre korumaya odaklanan projelerin geliştirilmesine ve iklimle ilgili diğer projelerin uygulanmasına yardımcı olmayı amaçlayan araçlardır. Buradan hareketle çalışmada dünyada ihraç edilen yeşil tahvillerin sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkisinin 2014-2022 döneminde 17 gelişmiş ülke için panel veri analizi yardımıyla incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada yatay kesti bağımlılığı ve modele ait sabit terimin eğim katsayısının heterojen olmasından hareketle Westerlund-Edgerton LM bootstrap eşbütünleşme ve Dumitrescu-Hurlin panel nedensellik testleri uygulanmıştır. Çalışmada panel genelinde yeşil tahvil, insani kalkınma endeksi ve ticari açıklık ile ekolojik ayak izi arasında uzun dönemli eşbütünleşme ilişkisi ile tüm değişkenler arasında çift yönlü nedensellik ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trying to meet unlimited human needs with limited resources causes production activities to deplete or pollute natural resources. Ensuring the sustainability of natural resources and the environment is very important in leaving a livable world to future generations. The concept of sustainable development, which emerged from this, has been on the agenda of many countries, especially supranational organizations, especially in recent years. However, another important point here is to provide the financial resources needed to ensure sustainable development. At this point, green bonds have been developed as a new financial instrument. Green bonds are instruments that aim to promote sustainability and help develop projects focused on environmental protection and implement other climate-related projects. Based on this, the study aims to examine the impact of green bonds issued in the world on sustainable development with the help of panel data analysis for 17 developed countries in the 2014-2022 period. In the study, Westerlund-Edgerton LM bootstrap cointegration and Dumitrescu-Hurlin panel causality tests were applied, considering the horizontal intercept dependence and the heterogeneity of the slope coefficient of the constant term of the model. The study concluded that there is a long-term cointegration relationship between green bonds, human development index, trade openness and ecological footprint across the panel, and a bidirectional causality relationship between all variables.