Dağıtım kanalları yönetiminde değişim süreci ve işletmelerin rekabet stratejilerine katkıları
Change process in distribution channels management and it's contribution to competition strategies of companies
  1. Tez No: 112882
  2. Yazar: SENAN ALİYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 407
Özet
ÖZET Günümüzde dağıtım etkinlikleri işletmelerin ve hatta ekonomilerin gelişmesine katkı sağlayacak, bu gelişimi hızlandıracak büyük bir potansiyel ve yerine getirdiği fonksiyonlar dolayısıyla stratejik öneme sahip olmaktadır. Diğer taraftan değişen koşulların etkisiyle dağıtım kanallarının stratejik önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Bu anlamda tezde; dağıtım kanalları yönetiminde değişim sürecinin işletmelerin rekabet stratejilerine katkıları, diğer bir ifadeyle, dağıtım kanallarındaki değişim ve gelişmeler, rekabet stratejilerini gerçekleştirmede ve rekabet avantajı elde etmede dağıtım stratejisinin sağlayabileceği katkılar araştırılmıştır. Birinci bölümde dağıtım kanalları teorik olarak elealınmış, ayrıca dağıtım kanalları için çeşitli kriterleri esas alan bir sınıflandırma geliştirilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde stratejik dağıtım kanalı yönetimine yer verilmiştir. Bu amaçla dağıtım kanalı stratejisi ve tasarımını içeren çeşitli konular yanında stratejik kanal yönetiminde dikkate alınması gereken başlıca yönetim konuları inceleme kapsamına alınmıştır. Dağıtım kanalları sisteminde değişim sürecini elealan üçüncü bölümde dağıtım kanallarındaki değişimin kapsamı ve boyutları, başlıca kanal üyesi olan toptancı ve perakendecilerin değişimi gibi konularla beraber, tarihsel süreç içerisinde kanaldaki güç ve liderliğin evreleri araştırılmıştır. Ayrıca fiziksel dağıtım sistemindeki gelişmelerin incelenmesi de bu bölümde yer almaktadır. Dördüncü bölümde dağıtım kanalları sistemindeki değişimin işletmelerin rekabet stratejilerine katkıları araştırılmıştır. Bu amaçla, rekabet stratejilerini içeren çeşitli konular yanında, rekabet stratejileri ve dağıtım kanalları arasındaki ilişki, dağıtım kanallarının rekabet gücünü etkileyen temel faktörler, teknolojik gelişmelerin dağıtım kanallarına etkisi, yeni bir dağıtım kanalı olarak ortaya çıkan elektronik ticaret ve mobil elektronik ticaret gibi konular incelenmiştir. Beşinci bölüm uygulamayla ilgili olup, ilgili konuyu toptancılık sektörü örneğinde incelemektedir. Çalışmalar sonunda ilgili kişi ve taraflara faydalı olabilecek konuya ilişkin bazı öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, distribution activities have great potential which contribute to the development of corporations and even economics and speed up this development. Such activities have strategical importance due to the functions they realized. In this scope, this dissertation tries to emphasize and explain the contribution of a changing process in distribution channels management to competition strategies of companies, support provided by distribution strategies in realising competitive strategies, strategic importance of distribution channels and opportunities they provide in obtaining competitive advantage. In the first chapter, distribution channels are studied theoretically and a classification based on various criteria for distribution channels is done. In the second chapter, strategic distribution channels management is dealt with. Major management subjects important in strategic channel management are studied as well as various subjects including channel strategy and design. In the third part dealing with the changing process in distribution channels, subjects such as the scope and dimensions of changes in distribution channels and changes of wholesale and retailer as main channel members as well as phases of power and leadership in the channel in a historical process are studied. Moreover, the development of the physical distribution system is evaluated. In the fourth part, the contribution of changes in distribution system to competitive strategies of companies are studied. With this objective, as well as various subjects including competitive strategies, subjects such as the relation between competitive strategies and distribution channels, main factors affecting competition capacity of distribution channels, effects of technological developments of distribution channels, new emerging distribution channels such as electronic commerce are evaluated. The fifth chapter is based on implementation of the relevant subjects on wholesaling sector. At the end of our research, some suggestions that are thought to be useful for related persons and parties are given.