Elektronik ticaretin vergilendirilmesi
Taxation of electronic commerce
- Tez No: 112890
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bilgi teknolojileri alanında yaşanan gelişmeler, alışkın olduğumuz iş ve ticaret kalıplarını değiştirmektedir. Internet üzerinden yürütülen elektronik ticaret, ulusal sınırlarla bağlı olmayan küresel bir ortamda gerçekleştirilmektedir, internet'in sözünü ettiğimiz küresel doğası, uluslar arası vergilendirme alanında kabul edilmiş bulunan kaynak ilkesi, vergilendirme yetkisi, ikametgah ve işyeri kavramlarının elektronik ticaretin ışığında yeniden gözden geçirilmesini gerektirmektedir. Elektronik ticaret işletmelerinden verimliliğini artırmaları, ticaret prosüdürlerinin yaratmış olduğu masrafları azaltmaktadır. İş ve ticaret hayatındaki yeni metodları benimsemeye hazır olan ticaret aktörlerinin rekabet imkanlarını artırmalarını sağlamak için yeni fırsatlar sunar. Elektronik ticaret 21 inci yüzyılın ekonomik gelişme potansiyeli en yüksek olan ticaret şeklidir. Fakat vergilendirmeyide içeren bir çok alanda eksikliklerin olması bu gelişmeyi olumsuz etkilemektedir. Vergi otoriteleri vergi mükelleflerinin kendi vergi durumları hakkındaki kesin bilgiye ulaşmaya yönelik haklı taleplerini onaylamaktadır. Elektronik ticaret vergilendirilmemesi verginin tarafsızlık ilkesine aykırıdır. Elektronik ticaretin vergilendirilmemesi geleneksel ticaret yapanlar ile elektronik ticaret yapanlar arasında haksız rekabete neden olmaktadır. Elektronik ticaretin vergilendirilmemesinden dolayı kamu, harcamalarından eğitim, sağlık güvenlik ve diğer hizmetlerin finansamanı için de yeterli katkı sağlamamaktadır. Gerek ulusal gerekse uluslararası vergi uygulamalarında sadelik, açıklık ve tutarlılık gibi vergileme ilkeleri desteklenmelidir(Örneğin; Avrupa Birliğinin desteklediği Katma değer vergi sistemi gibi). Elektronik ticaretin global ticaret potansiyelini artırmak için uluslararası modeller üzerine kurulu çift vergilendirmeyi önlemek için mümkün olduğu kadar çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları yapılmalıdır. Vergi mükelleflerinin sınır-ötesi ticari potansiyellerini artırmak için vergi yasaları herkes ve heryerde anlaşılabilir ve uygulanabilir olmaldır. Uygulanmakta olan vergilendirme ilkeleri verginin taraflarını ortak bir noktada buluşturacak şekilde uyarlanmalı ve elektornik ticaretin gelişimi teşvik edilmelidir.Vergi yasaları e- ticaretteki değişken kurallara uygun olmalıdır. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The recent developments in the field of information technologies have changed our traditional way of doing business and commerce. Electronic commerce over Internet requires that the existing international taxation rules. Such as source, jurisdiction, residenc and parmenent establishment, should be substantially revised in light of electronic commerce. Electronic commerce offers new oppurtunities to improve the efficiency of business operations and to reduce costs associated with trade procedures, providing increased competitive advantages to the commercial actors ready to embrase new method of work and trade. Electronic commerce has the potential to be one of the greatest economic developments of the 21st century but, the lack of certainty in many areas, including taxation, could hamper its growth. Tax authorities recognise that taxpayers demand certainty about their tax positions. Tax-free electronic commerce is not neutral, it would create an uneven playing field with the rules unfairly stacked against traditional physical markets. It would not contribute to the effective financing of the government's provision of health, education, welfare, defence and other services. Simplicity, clarity, and fairness must be promoted in both national tax regimes and supranational tax regimes (e.g. the European Union's value-added tax system), as well as bilateral tax agreements for the avoidance of double taxation based on international models, in order to allow for the global trading potential of electronic commerce. Tax rules everywhere should be understandable and user- friendly to allow for the potential increase in cross-border sales by companies. Application of existing taxation principles to the electronic environment must also be built upon tools that businesses already use or are required to develop to meet their market needs. Tax obligations should especially fit into the new streamlined processes found in electronic commerce.