Elektronik ticaretin vergilendirilmesi: Sorunlar ve çözüm önerileri
The taxation of electronic commerce: Problems and solution offers
  1. Tez No: 551762
  2. Yazar: ÇİĞDEM AVCU ŞAKİRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN CAN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Elektronik ticaret, teknolojideki önemli gelişmelerin hayatımıza adapte olduğu doksanlı yıllar sonrası dönemde ivme kazanmış bir ticaret türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Geleneksel ticarete kıyasla, çoğu gider türlerinde maliyet avantajı sağlanan ve müşteriye ulaşmanın daha kolay olduğu bu ticaret türü, çoğu firma, yeni girişim ve sektörün oluşmasına da katkı sağlamaktadır. Elektronik ticaret, tüm işlemlerinin elektronik araçlar vasıtasıyla gerçekleştirilmesi gibi bir yapıya sahip olması ve vergilendirilmesi bakımından uluslararası alanda tartışmalara konu olmaktadır. Sınırlar arası ticaretin, vergi anlaşmaları doğrultusunda gerçekleştirildiği geleneksel ticarete göre, dijital ortamda satış işlemlerinin gerçekleştirildiği ürün ve hizmetlere ilişkin bir takım sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Ek olarak, tüm dünyada geçerli net vergi uygulamasına ilişkin mutabakatın bulunmuyor olması da sorunların farklı şekillerde ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde elektronik ticaretin genel yapısı, ikinci bölümde elektronik ticaretin vergilendirilmesine ilişkin uygulamalar yer almaktadır. Son bölümde ise, elektronik ticaretin vergilendirilmesinde karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlara ilişkin OECD ve Avrupa Birliği tarafından sunulan öneriler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce is a kind of trade that gained momentum in the nineties after the important developments in the technology were adopted to our lives. Compared to traditional trade, this type of trade, which provides a cost advantage in most types of expenses and is easier to reach to customers, also contributes to the formation of most companies, new enterprises and the sector. Electronic commerce is subject to controversy in the international arena in order to have a structure that all transactions are realized through electronic tools and taxation. According to the traditional trade in which cross-border trade is carried out in accordance with the tax agreements, a number of problems can be encountered regarding the products and services in which sales transactions are carried out in digital environment. In addition, the lack of consensus on the implementation of net tax applicable to the whole world may cause problems to arise in different ways. In the first part of the study, the general structure of electronic commerce and the second part include applications that are related to the taxation of electronic commerce. In the final chapter, the problems encountered in the taxation of electronic commerce and the suggestions presented by the OECD and the European Union regarding these problems were examined.