Seyahat acentalarında çalışanların işe alma sürecini algılamaları ve İzmir ili örneği
Perceptions of travel agencies employees on recruitment process and the example of İzmir district
- Tez No: 112892
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Seyahat acentaları, turizm endüstrisindeki diğer işletmelerin ürettikleri mal ve hizmetlerin tüketicilerine ulaştırılmasında önemli halkayı oluşturmaktadır. Çeşitli kriterlere göre değişik şekillerde sınıflandırılan seyahat acentaları, genel ayırıma göre tur operatörler ve perakendeci seyahat acentaları olarak ikiye ayrılmaktadırlar. Faaliyet alanları çok geniş olan seyahat acentalarının organizasyon yapıları da buna göre değişmektedir. İşletmenin türü ne olursa olsun, mal veya hizmet üretebilmek için insana ihtiyacı vardır. Örgüte uygun insanları bulup verimli çalışmalarını sağlamak ise, İnsan Kaynakları Yönetimi'nin görevidir. İnsan kaynakları ile ilgili birçok fonksiyonları olan İ.K.Y.'nin önemi, insan emeğine dayalı olarak çalışan turizm işletmelerinde daha da artmaktadır. İşe alma, İ.K.Y.'nin önemli konularından birini oluşturmaktadır. Boş bir pozisyonu doldurmak için işe alınan yeni elemanlar işletmenin çalışmasını olumlu veya olumsuz etkileyebilmektedirler. Yeni çalışanın örgüte olan etkilerinin olumlu olması, İ.K.Y. tarafından yürütülen işe alma sürecinin etkinliğine bağlıdır. Örgüte ve işe uygun, nitelikli personeli almak için İ.K.Y., planlanmış etkili bir işe alma sürecini izlemektedir. Alan araştırmasında anket yöntemi ile, seyahat acentalarında çalışanların işe alama sürecini algılamaları tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, çalışanlar işe alınırlarken kişilik özellikleri ile ilgili unsurların önemli olduğunu belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra, turizm sektöründeki işe alma süreci konusunda seyahat acentaları diğer turizm işletmelerinden farklı olarak algılanmış ve seyahat acentalarında işe alma sürecinde seçim yöntemi ile ilgili unsurların önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Türkiye'deki tüm sektörlerdeki işe alma süreci konusunda ise, turizm sektörü diğer sektörlerden farklı olarak algılanmış ve turizm sektöründe işe alma sürecinde seçim yöntemi ve mesleğe uygunluk ile ilgili unsurların önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Travel agencies are the most important circle in presenting the service and products that the other organizations in tourism industry bring about. The travel agencies which are classified in various ways according to different criteria are divided into two in general as tour operators and retailer travel agencies. And the organization structure of those travel agencies vary according to their wide range of activity areas. Regardless of its category, the organization needs human to be able to produce service and goods. And it is the duty of human resources management to find suitable employees and have them work efficiently. The importance of HRM is greater in tourism enterprises which work based on human labour. Recruitment is one of the most important subjects of HRM. The employees who are recruited to fill a position may influence the enterprise both in negative and positive way. It totally depends on the efficiency of the recruitment process whether the emloyee will have positive effects on the organization. HRM follows a well-planned and effective recruitment process to employ personnel staff who are suitable and qualified for the organization. With the help of field research method, it was aimed to determine the employees' perception of the recruitment process. According to the search results, the employees report that the factors related to their personalities have played a big role in their recruitment process. However, about the process of recruitment the travel agencies have been differently taken from other tourism enterprises, and it was found out that in tourism agencies factors which effect the method of recruitment are more important. In addition to that, in all sectors in Turkey the tourism sector have been regarded differently in the process of recruitment and in tourism sector the importance of factors relating selection method and convenience for the job has been put forward.