Pozitif psikolojik sermaye ile işe ilişkin duyuşsal iyilik algısı, iş doyumu, işgören performansı ve yaşam doyumu ilişkilerinin seyahat acentası çalışanları örnekleminde incelenmesi
Relationship between positive psychological capital and job related affective well-being, job satisfaction, employee performance and life satisfaction among travel agency employees
- Tez No: 355868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL BİRDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Turizm, İşletme, Psychology, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Günümüzde örgütler, giderek karmaşıklaşan ekonomik bir sistemle mücadele etmektedir. Böyle bir ortamda rekabet avantajı sağlamak üzere insan kaynaklarını yönetebilmek önemli bir sorun haline gelmiştir. Örgütler bu sorunu çözebilmek için yeni düşünce ve yaklaşımlara ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda Luthans, Youssef ve Avolio (2007) tarafından yeni bir yaklaşım ortaya atılmıştır. Luthans, Youssef ve Avolio (2007), çalışanların pozitif ve güçlü yönlerinin ortaya çıkarılarak geliştirilmesinin, arzu edilen iş çıktılarını olumlu yönde etkileyeceğine işaret etmiştir. Pozitif psikoloji ve pozitif örgütsel davranış hareketlerinden yola çıkarak, tez çalışmasında;umut, öz-yeterlilik, iyimserlik ve psikolojik dayanıklılık bileşenlerinden oluşan pozitif psikolojik sermaye ile işe ilişkin duyuşsal iyilik algısı, iş doyumu, kişisel beyana dayalı işgören performansı ve yaşam doyumu ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Türkiye genelinde faaliyet gösteren seyahat acentalarında çalışan işgörenlerden (n=602) toplanan verilerin analizi sonucunda; değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's organizations are competing in an increasingly complex global economy. Managing human resources has become the major challenge to achieve a competitive advantage. To overcome this challenge effective management of human resources and new thinking and approaches is required. Positive psychological capital has been recently introduced as such a new idea by Luthans, Youssef and Avolio (2007).Luthans, Youssef and Avolio stated that desirable work outcomes could be achieved by revealing and soon after improving employees' strength. Drawing from positive psychology and the positive organizational behavior movements, the purpose of the present dissertation is to investigate the relationship between positive psychological capital (hope, self-efficacy, optimism, and resiliency) and job related affective well-being, job satisfaction, self-rated employee performance and life satisfaction. The findings supportedthe relationship between positive psychological capital and job related affective well-being, job satisfaction, self-rated employee performance and life satisfaction.