Türkiye'de transfer harcamalarının bütçe açıkları üzerindeki etkisi
The Effect of the transfer expenditures on budget deficits in Turkey
- Tez No: 112899
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Türkiye'de transfer harcamalarının bütçe açıkları üzerindeki etkisinin ortaya konulması çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde transfer harcamalarının tanımı, türleri, makroekonomik etkileri ve dünyada gelişimine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise bütçe açığı tanımı yapılarak, bazı açık tanımları ortaya konulmuştur. Diğer yandan, bu bölümde dünyada bütçe açıklarının gelişimine değinilmiş ve ayrıca ülkemizde bütçe açıklarının gelişimi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye'de transfer harcamalarının gelişiminden bahsedilmiştir. Ayrıca, transfer harcamalarının bütçe açıkları üzerindeki etkisi ekonometrik bir analiz yardımıyla tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the effect of transfer expenditures on budget deficits in Turkey. In the first part of this study, concept, types and macroeconomic effects of transfer expenditures and their development in the world were examined, as well. In the second part, budget deficit concept was defined and different definitions of budget deficit expressed. In addition, development of budget deficits in the world was mentioned and budget deficits in the Turkey were dwelled upon. In the last part, development of transfer expenditures in Turkey was examined. Moreover, the effects of transfer expenditures on budget deficits were analyzed by using a econometric model. VI