Navlun sözleşmelerinde tellallık
The Brokerage in the contract of affreightments
  1. Tez No: 112903
  2. Yazar: ÖZGE İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE KUBİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Deniz yolu ile taşınacak yükler ile bu yükleri taşıyacak gemileri buluşturmak için çeşitli aracılar faaliyet göstermektedir. Bu aracılardan biri de tellâldır. Navlun sözleşmesinin konusu, yükün deniz yolu ile bir yerden başka bir yere taşınmasıdır. Navlun sözleşmelerinde faaliyet gösteren tellâllar, navlun sözleşmesi taraflarını bir araya getirerek bu sözleşmenin yapılmasına aracılık ederler. Navlun sözleşmesi tarafları, genellikle farklı yerlerde bulunmaları, birbirlerini tanımamaları, yabancı dil ve ülke mevzuatlarını bilmemeleri, zamanlarının yetersiz olması ve devamlı büyüyen navlun piyasasından sürekli olarak haberdar olmak istemeleri gibi nedenlerle bu sözleşmelerin yapılmasına aracılık etmeyi meslek edinen tellâlların aracılığına önemli ölçüde gereksinim duymaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, navlun sözleşmeleri alanındaki tellâlların faaliyetlerini, çalıştıkları navlun piyasalarını, haklarında uygulanan kanun hükümlerini, hukuki hak, yükümlülük ve sorumluluklarını incelenmektir. Bu incelemede konunun, İngiliz Hukuku'ndaki konumu da açıklanmıştır. Navlun sözleşmelerinde faaliyet gösteren tellâllar hakkında esasen Türk Ticaret Kanunu'nun ticaret işleri tellâllığına ilişkin hükümleri uygulandığından, ticaret işleri tellâllığının tanımı ve unsurları da açıklanmıştır. Tellâlların ücret alacakları ile ilgili olarak, çarter parti örneklerinde yer alan şartlar incelenmiştir. Bununla birlikte, söz konusu çarter parti örneklerinin çokluğu karşısında hepsinin tek tek incelenmesi mümkün olmadığından belli başlı bir kaç tanesinin şartları belirtilerek, tellâlların ücret alacakları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The diverse intermediaries act to engage cargoes to be carried by maritime line to ships that will transport these cargoes. One of these intermediaries is broker. The matter of the contract of affreightment is transporting of the cargo from one place to another place by maritime line. The brokers acting for the contract of affreightments join the parties of this contract of affreightment and they act as an intermediary. The parties of contract of affreightment need considerably to brokers that skilled about making of these agreements by causes of they generally stay in different places, not to know each other, not to know foreign language and laws of the country, not to have enough time and want to know continuously developing freight market The aim of this working is to investigate the activities of the brokers who are acting on contract of affreightment, their activities on affreightment markets, applied rules about them, obligations and responsibilities. In this investigation, the situation of this matter in English Law has also been explained. Essencially, because of application of Turkish Trade Law about broker who acting for the contract of affreightment the identification and elements of the trade brokerage has also been explained. Related with the brokerage, the conditions in the examples of charter-party has been investigated. However, because of abundance of types of charter-party examples, only a few examples has been stated and investigated about brokerage. VI