Performans değerlendirme sonuçlarının hizmet içi eğitim faaliyetlerinde kullanılması
Using the results of performance appraisal in the activities of on-the-job training
  1. Tez No: 112905
  2. Yazar: FUNDA ARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Her alanda yaşanan hızlı değişimler, insan kaynaklarını işletmelerin en önemli varlıkları haline getirmiştir. Örgütsel etkinlik ve verimlilikte, dolayısıyla örgütsel başarı ya da başarısızlıklarda, büyük ölçüde insan kaynakları belirleyici olmaktadır. Bu nedenle, insan kaynaklarından en yüksek performansı alacak şekilde çalışmak, bütün işletmeler için zorunluluk olarak doğmaktadır. Dolayısıyla, insan kaynaklarının etkinlik ve verimliliklerini arttıracak uygulamaların önemi gün geçtikçe artmaktadır. Performans değerlendirme, insan kaynaklan uygulamaları içinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Çalışanların belirli bir dönemdeki performans durumlarını ortaya koyan ve geleceğe yönelik gelişme potansiyelleri hakkında fikir veren performans değerlendirme ile elde edilen bilgiler, çalışanlara yönelik alınacak kararlarda temel oluşturmaktadır. Performans değerlendirme sonuçlarına dayanarak alınacak kararların en önemlilerinden biri, hizmet içi eğitim karan olmaktadır. Çalışana, işinin gerektirdiği performans düzeyine ulaşabilmesi için gereken bilgi, beceri, tutum ve davranışların kazandırılması süreci olan hizmet içi eğitim ile performans değerlendirme arasında çok yakın bir ilişki bulunmaktadır. Çalışanların performans değerlendirme ile tespit edilen güçlü ve zayıf yönleri, hizmet içi eğitim programlarına yön vermektedir. Diğer yandan, hizmet içi eğitim programlan da, çalışanların performanslarını arttırmada etkili olmaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm, performans değerlendirmeye ilişkin bilgilerden, ikinci bölüm hizmet içi eğitim faaliyetlerine ilişkin bilgilerden ve üçüncü bölüm ise, işletmelerde performans değerlendirme sonuçlan ile hizmet içi eğitim faaliyetleri arasındaki etkileşimin belîrlenebilmesine yönelik yapılmış araştırma sonuçlarından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of rapid changes, human resources have become the most valuable assets of an organizations. Human resorces are the basic determinants of productivitiy and efficiency and conseguently success or failure of the organization. Therefore, getting the maximum performance of this resource must be the purpose of all organizations. So, importance of activities that cause to rise productivity and efficiency of human resources has increased day by day. Performance appraisal lies at the center of human resource activities. Performance appraisal indicates present job performance and potential of employees. The information generated through performance appraisal effects all human resource decisions. One of the most important human resources decisions is, determining on-the-job training needs. On-the-job training is the human resources activities that teach employees knowledge, ability, attitude and treatment about their job for increasing job performance. There is a very close relationship between performans appraisal and on-the-job training. Performans appraisal can reveal much about the strengths and weaknesses of employees in terms of their performance. These areas can indicate on-the-job training needs. So, performance appraisal can guide the training programmes. In addition, trainnig programmes can improve job performance of employees too. This thesis is divided in to three parts. First part includes information about performance appraisal, the second part includes information about on- the-job trainnig, and finaly the third part includes results of the research that indicate the relationship between performance appraisal results and on-the- job training. VII