Avrupa Birliği Hukukunda ve Türk Hukukunda işyerindeki yapısal değişiklikler nedeniyle toplu işçi çıkarmalar
Collective redundancies due to structural reorganizations in establishment in European Law and Turkish Law
- Tez No: 112914
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Avrupa Birliği'nde,“sosyal politikaya ve özellikle toplu işçi çıkarmalara ilişkin üye devletler mevzuatlarının yakınlaştırılması”amacıyla çıkarılan yönergelerin, -asgari sosyal standartlar tespit ederek- sosyal dampingi önlemede önemli yararlar sağladığı açıktır. Son yıllarda Türkiye Avrupa Birliği'ne tam üyelik için çabalarını yoğunlaştırmıştır. Amaçlanan tam üyelik için sosyal anlamda sadece bir veya daha fazla yönergeye değil, gelişmiş modern bir toplum yapısının sosyal modeline uyum göstermek gerekmektedir. Bunun için işçi ve işveren taraflarının sağlıklı şekilde temsil edildiği bir endüstri ilişkileri sisteminin kurulmasının altyapısını oluşturmak ve“işçi temsilcileri”ile“iş güvencesi”müesseselerini kurmak şarttır. Ancak bundan sonra Yönergeyle öngörülen prosedürün işçi temsilcilerini bilgilendirme ve danışma yükümlülüğüne ilişkin kısmı hayata geçirilebilir. Bekleme süresi ile ilgili olarak ise yukarıdaki kurumlara ihtiyaç olmayıp, mevzuatımız gerekli altyapıya sahiptir. Türkiye'de de son zamanlarda hazırlanan iş güvencesi yasa tasarısına, toplu işçi çıkarmalarla ilgili hükümler eklenerek,“Üye Devletlerin Toplu İşçi Çıkarmalara İlişkin Mevzuatlarının Yakınlaştırılması Hakkında 98/59 Sayılı ve 20.07.1998 tarihli Konsey Yönergesi”nin iç hukukumuza aktarılması için devlet, sosyal taraflar ve bilim adamları çaba göstermektedirler. Avrupa Birliği'ne tam üyelik amacıyla da olsa sosyal standartlarımızı yükseltecek bu çabalar olumludur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT It is obvious that the directives that aim“the approximation of the laws of the member states relating to social policy and especially collective redundancies”in European Union, provide advantages in preventing social damping by establishing minimum social standards. Recently, Turkey has concentrated on striving for full membership to European Union. In order to reach for full membership, it is necessary to adapt not only to one or more social directives but also to social model of a developed modern social structure. For this reason, it is inevitable to constitute the substructure for establishing industrial relations system in which both the employee and employer partners are represented. And also it is inevitable to establish the institutions of“worker's representatives”and“job security”. Only after these conditions are satisfied, the part of“obligation on employers to inform and consult”of the procedure, suggested with directive, can be realized. Above-mentioned institutions are not needed concerning the“time of waiting period”because our legislation has the required substructure. Also in Turkey, state, social partners and academicians endeavour for transposing the“Council Directive 98/59/EEC of 20 July 1998 on The Approximation of The Laws of The Member States Relating to Collective Redundancies”to our national law, by adding articles concerning collective redundancies to recently-prepared job security draft law. Although these efforts aim maintaining the full membership to European Union, they are constructive in this sense. T.C, İİSmAKTASYON MEMO*