Türkiye'deki bağımsız denetim birimlerinden biri olan yeminli mali müşavir uygulamalarının vergi kayıp ve kaçaklığı üzerine etkisi
The effects of practice independent auditor's unit in Turkey is one of loss and tax evasion of chartered accuntant
- Tez No: 416221
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM METİN AYCIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Vergi, kamu hizmetlerinin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için idare açısından en önemli gelir kaynağıdır. Vergilerin toplanmasında ve denetiminde etkin bir mekanizmanın kurulması vergi kayıp ve kaçaklarını önlemedeki en önemli araçtır. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için vergi denetimi konusuna verilen ağırlık büyük önem arz etmektedir. İdarenin denetim elemanları vergi beyan edildikten sonra devreye girmekte, bağımsız denetim birimi olan yeminli mali müşavirlik ise beyan öncesi tasdik görevi ile vergi denetiminde rol oynamaktadır. Bu iki denetimin uyumlu bir şekilde yapılması ve mükelleflerin vergi bilinç düzeylerinin artırılması vergi kayıp ve kaçakların önlenmesinde son derece önemli konulardır. Bu çalışmada genel olarak vergi denetimi, vergi kayıp kaçakları ve yeminli mali müşavirler kurumunun yapısı ile yeminli mali müşavirlerin vergi denetimi içerisindeki yeri ve rolü konuları açıklanmaya çalışılmıştır. Yeminli mali müşavirlerin eğitim durumlarına ve cinsiyetlerine göre dağılımı verilmiş, sayıları bakımından vergi denetimi içerisindeki yerleri, görevleri ve sorululukları ile cezaları üzerinde durulmuştur. Yeminli mali müşavirlerin vergi denetimindeki etkinlik derecelerinin nasıl artırılabileceğine ilişkin önerilerde bulunulmuş. Elde edilen sonuçların vergi kayıp ve kaçaklarını önlemede ilgili mercilere düşen görevlerde yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The tax, for be fulfilled of public services in a way that managed to complete the most important source of income. In the collection of taxes and the establishment of an effective mechanism to control tax avoidance and evasion is the most important tool in the prevention of. In order to perform this transaction tax audit issues of great importance to the less weight is given. Management control elements into play after tax declaration, the independent certified public accountant with audit attestation task before the declaration plays a role in the tax audit. This is done in a manner consistent with both the control and increasing awareness of taxpayers in the prevention of tax avoidance and evasion are extremely important issues. In this study, the overall tax audit, tax leakage losses and a certified public accountant certified public accountant with the structure of the institution of the place and role within the tax audit issues were explained. Certified public accountant in accordance with the educational status and gender distribution, given its place in terms of the number of tax audits, tasks and responsibility, and penalties are emphasized. In the event of a tax audit by a certified public accountant degree has been advising on how to improve. The results obtained in the prevention of tax avoidance and evasion of duties to the relevant authorities is expected to be the guiding.