Yerel yönetim birimi olarak belediyelerde mali etkinlik ve halkın optimal finansal katılımı (Kayseri Örneği)
As the local managements in the municipality fiscal efficiency and the financial joinment of the people (Kayseri example)
  1. Tez No: 112936
  2. Yazar: ESRA SİVEREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ EKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Üretici ve sosyal devlet anlayışı ile birlikte toplumsal hayatta meydana gelen değişme ve gelişmeler kamu hizmetlerinin de niteliğini değiştirmiştir. Zamanla kamu hizmetlerinin artması, devletin görev ve sorumluluklarını da arttırmıştır. Bu görevlerin bir kısmı merkezi yönetim aracılığıyla yürütülürken, bir kısmı da yerel yönetimler aracılığıyla yürütülmeye başlanmıştır. Halkın mahalli müşterek mahiyetteki ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla oluşturularak, karar organları halk tarafından seçilen yönetim birimleri olan yerel yönetimler; belediyeler, il özel idareleri ve köyler olarak üçlü yapıda gelişim göstermiştir. Belediyeler belde halkının ortak yerel gereksinmelerini karşılayan ve belde hizmetlerini yerine getiren bir yerel yönetim birimidir. Halka en yakın hizmet birimi olması; belediyelerin hizmet sunumunu daha iyi gerçekleştirmesini sağlar. Ancak bunun için belediyelerin yeterli mali kaynaklara sahip olması gerekir. Belediyelerin kaynakları, merkezi yönetimden aktarılan paylar ve öz kaynaklar olmak üzere ikiye ayrılır. Merkezi yönetimden aktarılan payların yüksekliği belediyelerin merkezi yönetime olan bağımlılığını artırırken, öz kaynakların yüksekliği ise belediyelerin hizmet sunumunu kolaylaştırır. Belediyelerin öz kaynak ayırarak en fazla faydayı elde etmesi mali etkinliği sağlayacak ilkedir. Bu doğrultuda gelir - gider dengesinin sağlanması ise, belediyelerde mali yapılanma ile mümkündür. Belediyelerin etkin ve verimli hizmet sunması, mali yapısı ile yakından bağlantılıdır. Belediyelerde hizmetlerin finansmanını sağlayacak yöntemin daha çok halkın katılımı ile gerçekleştirilmesi gereklidir. Bu durum belediyelerin öz kaynaklarının gelişmesini sağlar. Bunun için belediyelerin merkezi yönetimin bağımlılığından kurtarılarak; halkın finansal katılımının arttırılması gereklidir. Türkiye' de belediyeler büyük ölçüde mali açıdan merkezi yönetime bağımlı ve öz kaynakları yetersizdir. Bu duruma istisna oluşturan belediyelerden biri Kayseri Büyükşehir Belediyesi' dir. Bu belediyenin merkezi yönetimden aldığı payların düşük olması ve öz kaynaklarının yeterliliği halkın finansal katılımı ile sağlanmıştır. Yerel yönetim birimi olarak belediyelerde halkın optimal finansal katılımı mali ve hizmet sunumunda etkinliği sağlar. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Beside the producter and the idea of social government, the changes and the developments that occur in social life, have also changed the property of public services. By the time the increasing the duties and responsibilities of the government. Some kinds of duties are provided by centrial management and some of them are provided by local managements. The local managements which are occured to provide the needs of the people, the desicion vehicles of which are chosen by the people and which have local managements are devided into three groups; municipality, private city management, and villages. Municipality are the local managements which provide the common local needs of the people which provide the services for the region people. Being the nearest service to the people, provides the municipality to realize supplying their services in a good way. But for this, municipalities must have enough financial resources. The resources of the municipalities are devided into two: 1) Rates are given by centrial management and 2) Private resources. The height of rates which are given by central management increases the dependability of municipalities to the central management. It' s the principal for the municipalities to make more uses by having less resources. It' possible to provide income - expenditure balance with the fiscal reorganization. Suppling efficient and productive services is depend on the fiscal reorganization of the municipalities. It' s necessary for the people to join for suppling the services financemans in municipalities. This provides the development of the municipalities private resources. For this the municipalities must finish the dependability of the central management and the financial joinment of the people must increase. In Turkey, municipalities depend on central management in terms of fiscal and its private resources are not enough. But Kayseri Bigcity Municipality isn' t included. The rates that the municipality get from the central management are low and the private recources are enough. And this is provided by the financial joinment of the people. As a local management, the optimal financial joinment of people in municipalities provide the fiscal and suppllying services efficiency. v