Dini tecrübe gelişimine sosyal-öğrenme kuramı açısından bir yaklaşım
Development of religious experince in terms of social learning theory
  1. Tez No: 112946
  2. Yazar: EBRU MUSAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP YAPAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET İnsanın kendi hareketleri üzerinde bazı kontrolleri yapabilme kapasitesine sahip olduğunu iddia eden sosyal öğrenme teorisine göre, çevresel uyarıcıların etkisi, uyarıcı olayları tanımlayan, ona anlam veren birey tarafından gerçekleştirilir. Birey ve davranışı arasında ara süreçler dediğimiz tanımlama, yorumlama, kıyaslama, anlam verme, bütünleştime gibi kognitif unsurlar vardır. Bilgi veren ipuçları davranışı, düşüncenin ara etken olması yoluyla etkilerler. Diğer teorilerin ihmal ettiği kognitif yönelimler, öz- düzenleyici süreçler, gözlemsel öğrenme ve sembolik öğrenme gibi unsurlar ortaya konur. Davranış, tutum ve değerlerin kökeni bireyin güdülerinde ya da mevcut potansiyelinde değil, dış çevre etkilerinde aranır. Öğrenme gözlem, dolayısıyla da duyum ve algıya bağlıdır. Bütün dinler sosyal olarak kazanılmıştır ve din de diğer tutum ve inançlarla aynı sosyalizasyon süreçleriyle öğrenilmiştir. Sosyal öğrenme teorisine için önemli olan dini tecrübenin içeriğinden çok nasıl öğrenildiğidir. İnsanlar dinlerini aşamalı bir sosyal öğrenme süreci yoluyla öğrenirler, Model alma, bu teorinin vurguladığı önemli yönlerinden biridir. İnsanlar başkalarının davranışlarını gözleyerek öğrenirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT According to Social Learning Theory which claims that humans have ability of control on their behaviors, the effects of environmental stimulus depend on how a person observes, percieves and interprete of it. There are cognitive factors described as mediating processes between person and his/her behavior, such as perception, integration. Informative cues affect behavior through the intervening influence of thought. Opposite of other theories, social learning theory interests in cognitive orientation, self- regulatory processes, observational learning & symbolic learning. instead of instincts or human potentials, environmental and situational factors are responsible for behaviors, at the same time attributes are learned. Learning depends on observation, that include sensation and perception. All religion is socially acquired and religion is learned by the same processes of socialization as any other attiudes and beliefs. According to social learning theory, how to learn of religious experience is much more important than it's content. The individual gets his or her religion through a gradual processes of social learning. Modeling is one of the most important aspects in this theory. Humans learn Through imitation of other' behavior.