Realpolitik or idealism? U.S. policy on Baku-Ceyhan Pipeline: A case study
Realpolitik veya idealizm? ABD'nin Bakü-Ceyhan Boru Hattı'na ilişkin politikası: Bir örnek çalışma
- Tez No: 112945
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmada temelde Amerika Birleşik Devletleri' nin Hazar bölgesine yönelik politikası incelenip, bunun uluslararası politikada idealizm veya realpolitik yaklaşımlarından hangisi içinde yer aldığı göz önünde bulundurularak, özelde Bakü- Ceyhan Petrol Boru Hattı örnek çalışma olarak seçilmiştir. Bu tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, uluslararası ilişkiler dalında iki farklı yaklaşımı oluşturan“idealizm”ve“realpolitik”kavramları ele alınmakta ve her iki kavram detaylı olarak incelenmektedir. İkinci bölümde, Amerika Birleşik Devletleri' nin Hazar bölgesine yönelik politikası, özellikle Sovyetler Birliği'nin 1991 yılında dağılması sonrasında ortaya çıkan tek kutuplu dünya sistemi çerçevesinde anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde ise, Sovyetler Birliğinden bağımsızlığını elde etmiş olan Hazar bölgesi ve Orta Asya ülkelerinin ekonomik bağımsızlıklarını güçlendirmek için doğal kaynaklarını dünya piyasalarına ihraç etmeleri gerekmektedir. Bu ülkelerin petrol ve doğal gaz kaynaklarını ihraç etmeleri için kullanacakları boru hattı güzergahı ve bunun hangi ülkelerden geçeceği stratejik önem taşımaktadır.“Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı”Türkiye'nin sunduğu bir alternatif olarak vaka çalışması içinde, üçüncü bölümde, incelenmektedir. Sonuç bölümünde ise konu, 11 Eylül terörüne bağlanarak, A.B.D.'nin küreselleşme süreci içerisinde Afganistan müdahalesi ile başlattığı uluslararası düzene kendi çıkarları doğrultusunda yön verişinin“realpolitik”ile bağlantısı kurularak eski rakibi Rusya ile işbirliği yapmasının A.B.D.'nin gerek Hazar bölgesi, gerekse Türkiye bakımından izlediği politikaları açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation deals with the United States' policy towards the Caspian Sea region in general and the Turkey's alternative proposal Baku-Ceyhan project in particular. This thesis consists of three different parts, in the first part, the concepts of idealism and realpolitik are explained within the framework of international relations. In the second part, the U.S. policy towards the Caspian region is dealt in an atmosphere where the unipolar world system arose after the collapse of the Soviet Union in 1991. The third part is devoted to the idea that the Caspian region and Central Asian States, after gaining their independence preferred to use their natural resources such as oil and natural gas in order to achieve their economic independence and as a result realized that they needed new export routes which will pass out of Russian territory. The routes and the states through which the pipeline will go have a strategic importance. The Baku-Ceyhan pipeline project of Turkey has been chosen as a case study, because it has been supported by the United States due to its interests in the Caspian region. This dissertation reveals the Caspian policy of United States by concentrating on the place of U.S. in the globalization process. By scrutinizing the U.S. intervention in Afghanistan as a result of September 11 terrorists attacks, this study has found that the United States, as a leading power in the world, uses realpolitik approach in its foreign policy. Thus, the recent cooperation between the United States and its former rival Russia, can affect the United States' policy towards Turkey and the Caspian region in the future, as U.S. policy on the region is crucial in reshaping the world order. **l^2S!2*5i^