Çok uluslu işletmelerde uygulanan organizasyon yapıları ve Siemens Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi örneği
Organizational structures adopted by multinational corporations and the examples of Siemens Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
- Tez No: 112947
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Son yılların işletmecilik alanında en büyük gelişmelerden biri; işletmelerin ülke içi faaliyetlerle yetinmeyip ülke dışı fırsatları da değerlendirmek için yollar aramalarıdır. Bu hareket son 30 yılda önemli gelişmeler göstermiş ve bunun sonucunda Batı'nın gelişmiş ülkeleri ve Japonya bütün dünyada faaliyet gösteren dev çok uluslu işletmelere sahip olmuşlardır. Günümüzde, dünya ekonomisi içinde önemli paya sahip olan çok uluslu işletmelerin incelenmesi ve bu işletmeler hakkında bilgi sahibi olunması kaçınılmaz hale gelmiştir. Çok uluslu işletmelerin faaliyetlerinde ve başarılarında uyguladıkları organizasyon yapılarının payı oldukça büyüktür. Bu nedenle, çalışmada çok uluslu işletmelerin uyguladıkları organizasyon yapıları incelenmiş ve tanıtılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, çok uluslu işletmeler hakkında temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise, çok uluslu işletmelerin organizasyon yapı türleri, olumlu ve olumsuz yönleriyle ve şemalar halinde gösterilmek suretiyle incelenerek tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'de yabancı sermaye yatırımları ve çok uluslu işletme faaliyetleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı sermayeli işletmelerden biri olan Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş.'e ait organizasyon yapısı incelenerek, bu işletmeye ait organizasyon şeması oluşturulmuştur. Böylece, teori ile uygulama arasındaki ilişki ortaya konarak, sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the major developments in the field of business administration of the recent years is that the firms have not been satisfied with activities inside of their home country and looked for ways to increase the value of the opportunities abroad. This movement has showed important developments for the last three decades and as a result the developed countries of the West and Japan have gotten giant multinational corporations under their control which are in operation in all over the world. Nowadays, to study the multinational corporations which have an important share in the world economy and to be informed about those firms is unavoidable. Organizational structures of the multinational corporations play an important role in their activities and successes. For this reason, organizational structures adopted by multinational corporations are studied and described in this study. Basic informations about multinational corporations are given in the first part of the study. In the second part, organizational structure types of the multinational corporations are studied and described by showing in diagrams together with their positive and negative sides. In the third part, the foreign investments and multinational corporation activites in Turkey are studied. In the fourth part, the organizational structure of Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş., which is operating in Turkey, is studied. In this way, the relation between theory and practice has been documented and a conclusion has been reached. VI