Tarihsel süreçte Batı Anadolu'da yerel kültürlerin tuvalet ve banyo alışkanlıklarının incelenmesi
Investigation of local cultures' toilet and bath habits in Western Anatolia along history
- Tez No: 112954
- Danışmanlar: Y.DOÇ. İ. ALP ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Hazırlamış olduğum çalışmadaki genel tema, Batı Anadolu'daki banyo, tuvalet ve temizlik alışkanlıklarının tarihsel süreçteki genel gelişimi ve tasarımlara etkisi oldu. Bunun için kişisel sağlık gereçleri, temizliğin fizyolojisi ve anatomisi, banyo ve vücut temizliği için tasarım kriterleri, banyo kültürünün Batı Anadolu'daki tarihsel evrimi gibi temel konuları irdeledim. Bunun dışında hem aynı hem de farklı çağlarda yaşamış olan medeniyetlerin banyo ve tuvalet alışkanlıklarını, tesislerini ve ekipman kullanımını da araştırdım ve karşılaştırdım. Ayrıca incelemede bulunduğum bölgelerde yapılmış olan tasarımları da fotoğraflarla örneklendirdim. Umarım bu çalışma günümüz vitrifiye tasarımcıları için de yardımcı bir kaynak oluşturur. IV
Özet (Çeviri)
The basic theme of this study is general development and its reflection to designs of toilet and cleaning habits in Western Anatolia among historical ages. Due to this deveJopment, I examined the basic topics like personal hygiene equipment, physiology and anatomy of cleaning, design criterias for bath and body cleaning, historical evolution of bath culture in Western Anatolia. Apart from this, I researched and comparised the bath and toilet habits, facilities and using equipment of the civilizations which belong either same age or different ages. Also, I gave the examples about designs of regions by photographs. I hope this work will be a good written source for present vitrify designers.