Kütüp-i Tis'a'daki hadislere göre haricilik
Khawarij according to the 'al-Kutub al-Tis'ah'
  1. Tez No: 112955
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Haricîler, İslâm Toplumunun ana bünyesinden kopan, dînî boyutu yanında siyasî boyutu da ön planda olan ve önemli bir hareket olmaları nedeniyle dikkatleri üzerlerine çeken bir fırkadır. Ortaya çıktıkları ilk dönemlerde, radikal görüşleri ve icraatları nedeniyle insanların kin ve nefretlerini kazanmışlardır. Bu sebeple İslâm Tarihine siyasî yönden hasımları olan bir fırka olarak geçmişlerdir. Çalışmanın giriş bölümünde, araştırmada kullanılan kaynaklardan kısaca bahsedildi. Birinci bölümde, Hâricîlik hareketinin ortaya çıkışındaki siyasî faktörler tartışıldı, ikinci bölümde, Hâricîlik adı, fırkaları, görüşleri ve faaliyetleri ile onların hadîs anlayışları ele alındı. Araştırmanın temelini oluşturan üçüncü ve son bölümde ise, önce Kütüb-i Tis'a'daki, konu ile ilgili hadîsler tespit edildi, sonra bu hadîslerin sened ve metin yönünden sıhhatleri tartışıldı, daha sonra da Haricîlerin hadîslerdeki konumu değerlendirildi. MVOMAIftASYVt ^ffŞ'fffl
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Kharijites, have been derived from the Islamic community. Khawarij is an Islamic sect whose the major problem is the political issues. For that reason the sect has been attracted the notice on itself. And in the period they emerged they have been attracted the mankinds anger on them because of their radical ideas and executions. For that reason the Kharijites have been gained being a sect who has enemies. Although they had emerged after the Prophet Muhammed's death, it is revealed lots of Traditions about them, as if Muhammed said. In this thesis we studied on the health of those Traditions. It is studied In the first section, the Kharijites' history, ideas and activities. it is discussed In the second section, the Khawarij's understanding the Tradition; and whether the Traditions invented for them. In the third and the major section it is ascerted the Traditions related, revealed in the al-Kutub al-Tis'ah; it is discussed the correctness of them. In the consequence, we have decided that those Traditions on Kharijites are set up by enemies of them after the Muhammed's death. VI