İşletmeler arası elektronik ticaret ve rekabetçi avantajları
Business-to-business electronic commerce and its competitive advantages
- Tez No: 112956
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Günümüzde ticaret gelişen teknoloji ile birlikte yeni boyutlar kazanmaktadır. Bir zamanlar sadece bir moda veyahut gelip geçici bir uygulama olarak algılanan teknoloji tabanlı çalışmalar bugün işletmelere anahtar rekabetçi avantajlar sağlamaktadır. Bilgi ve haberleşme teknolojilerinin sağladığı altyapı ve ticari faaliyetlerin birleşmesiyle oluşan elektronik ticaret günümüz ticari, sosyal ve ekonomik yapılarını değiştirmektedir. Elektronik ortamda yada pazarda işletmelerin, iş ortaklarının, kullanıcıların, müşterilerin, tüketicilerin, kamu kuruluşlarının vb kesimlerin dahil olduğu global bir ticaret yaratılmaktadır. Elektronik ticaretle içerikleri ve/veya dağıtımları dijital ortamda yapılan ürünler veya hizmetler geleneksel karşılıklarına göre çok daha düşük maliyetlerle dağıtılabilmekte, işletme giderleri düşürülebilmektedir. Kamu kesiminde yapılan elektronik uygulamalar sayesinde kamu kuruluşları yeniden düzenlenmekte ve verimlilikleri artırılmaktadır. İşletmeler ile kamu kuruluşları arasındaki elektronik ticaret ile birlikte bir zamanlar bürokratik engeller olarak bilinen ve bir çok kağıt işlerinden oluşan süreçler yeniden düzenlenmekte, hem işletme faaliyetleri hem de kamu faaliyetlerinin aksaması engellenmeye çalışılmaktadır. Günümüzde işletmeden tüketiciye doğru olan elektronik ticaretin, tüketicilere ve dolayısıyla sosyal yaşama daha yakın olduğundan daha fazla ismi duyulsa da asıl işletmeler arası elektronik ticaret hem ticari potansiyeli hem de işletmelere sağladığı rekabetçi avantajlar ile elektronik ticarete yön vermektedir. önemi sürekli artan ve yakın gelecekte ticari yaşama yön verecek etmenlerden biri olacak olan elektronik ticaret, ağarlıklı olarak işletmeler arası elektronik ticaret ve rekabetçi avantajları bu çalışmanın konusu olmuştur ve çeşitli incelemeler ve örnekler ile konu üzerinde çalışılmıştır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, the commerce gains many new aspects with increasing technology. Once upon a time the applications which have been taken as fashion or temporary, now, provide key competitive advantages to the businesses. Electronic commerce which consists of commerce activities and infrastructure provided by information and communication technologies alters commercial, social and economical structures. A global commerce in electronic domain or market is being created by a group including businesses, business partners, users, customers, consumers, government foundations, etc. The products or services whose content and distribution are managed in digital domain can be distributed at much lower costs compared to conventional correspondings and the operational costs can be lowered using electronic commerce. In the government side, government foundations' structures are re-arranged and their productivities are increased. Along with the electronic commerce between government foundations and businesses, the processes which consist of many paper works are re-arranged and both businesses and government foundations' activities work well. Although, nowadays, business-to-customer electronic commerce is being more pronounced by people since it aims directly consumers and so it is closer to social life, actually, business-to-business electronic commerce directs electronic commerce by its commerce potential and providing competitive advantages. Hence and for the reason of its continuously increasing importance and of being one of the factors that shape the commerce life, weightily, business-to-business electronic commerce and its competitive advantages VI...C yÖKSEKÖÖRHTİMKUBOlflhave become the subject of this study and the subject has been studied by various examinations and examples. VII