Toplam kalite yönetimi uygulamalarının yapılandırılmasında hizmet içi eğitim
In Service training regarding the structuring of total quality management
- Tez No: 112961
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİLE GÜRÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Klasik yönetim anlayışından bugüne yaşanan kapsamlı ilerleme ve değişimler ağırlıklı olarak yönetim biçimleri, organizasyon yapılan ve kullanılan teknoloji yönünde olmaktadır. Bunun nedeni ise, işgücü piyasasında yaşanan yoğun rekabettir. Günümüzde işletmeler, rekabet ortamında üstünlük elde edebilmek için kalite kavramı üzerinde yoğunlaşmaktadırlar. Bu doğrultuda da, kalite odaklı bir yaklaşım olan toplam kalite yönetimini yönetim biçimi olarak benimsemektedirler. Toplam kalite yönetimi felsefesinin benimsenmesiyle, işletmelerde verimlilik düzeylerinde artış, hata oranlarında düşüş ve en önemlisi müşteri memnuniyetinin sağlanması sözkonusu olmaktadır. Bu hedeflere ulaşabilmek ancak vazgeçilmez olarak kabul edilen eğitim ile mümkün olabilmektedir. Toplam kalite yönetimi ile işletme içinde sürekli eğitim anlayışının oluşturulması, daha iyi iş kalitesi ve insan kalitesinin sağlanması rekabet ortamında işletmeleri başarıya götürmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, Toplam kalite yönetimi anlayışının geçirdiği aşamalar, işletmeler tarafından benimsenmesi gereken ilkeler ve yönetim felsefesi olarak uygulanmasında etkili olan faktörler ele alınmıştır. Genel olarak eğitim ve hizmet içi eğitim kavramı, yöntemleri ve hizmet içi eğitim türlerinin neler olduğunun kapsamlı olarak ele alındığı ikinci bölüm, hizmet içi eğitimin toplam kalite yönetimi sonrasında nasıl bir oluşum içine girdiğinin hizmet içi eğitim süreci göz önüne alınarak incelendiği üçüncü bölümle tamamlanmıştır. Dördüncü bölümde ise; anket uygulamasıyla gerçekleştirilen araştırmada, hizmet içi eğitimin toplam kalite yönetimi öncesi ve sonrası durumu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The comprehensive improvement and changes, which are coming up today, in classical management philosophy are progressed in management types, organization structures and technologies. The reason for that, is the competition in the work power market. Institutions today are focused on the quality concept to have a superiority in this competitive environment. In this direction, the total quality management which is a quality-focused approach is the most appropriate management type for the institutions. With this total quality management philosophy, institutions have increases in their efficiency levels, lower error ratios and better customer satisfaction. Achieving these objectives is only possible with training. Creating a continuous training with the total quality management, which provides a better quality for people and the work itsef, brings the success in this competitive environment for the institutions. In the first chapter the phases of total quality management concept, the principles that need to be adapted by all institutions, and the factors that make it a management philosophy are described. In the second chapter, training and in-service training concepts and methods, and the types of in-service training are discussed in detail. This chapter is followed by the 3rd one which outlines the impact of in-service training on total quality management. Finally, in the last chapter, a verification on the status of in-service training before and after total quality management is given referring to the results of the research carried out thru various surveys. VI