Evrensel viyola eğitiminin Türkiye boyutu içinde ulusal ekol yaratma araştırması
A Research for national art-school creation of universal viola education in the aspect of Türkiye
- Tez No: 112960
- Danışmanlar: PROF. KORAL ÇALGAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yaylı çalgılar tarihînin başından günümüze kadar olan süreci incelediğimizde İtalyan ekolünden başlayarak pek çok ekolle karşılaşmaktayız. Bu ekoller ulusal özellikler gösterdikleri gibi günün teknolojisinden de (bağırsak ya da metal tel, yay, çalgı yapımı ve ölçülerinde görülen değişiklikler gibi) etkilenmişler, beğeni ve estetik eğilimlerle değişmişler, bestecilik tarzlarının değişimiyle de farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekilde ilerlemişlerdir. Ekoller aynı zamanda birbirlerini etkilemiş ve değişmelerine neden olmuşlardır. 20. yüzyıla gelindiğinde ulusal ekollerin artık teknik ve estetik sınırlarının sonuna gelmişlerdir. Yeni bir ekolün doğması olası görülmemektedir. Bunun yerine artık değişik öğretme metotlarının öne çıktığını gözlemlemekteyiz. Bunun en önemli örneği Japonya'da görülmekte. Bu saplamadan yola çıkarak bu güne kadar almış olduğum eğitim ve öğretim görevlisi olarak çalıştığım süre içerisinde edindiğim deneyim ışığında bir viyola eğitim modeli önerisi hazırlamaya çalıştık. Bu modeli hazırlarken dünyada geçerli en çağdaş yöntemlerden yararlandığımız gibi Türk çocuklarının genel kavrayış ve el becerisi kapasitelerini de göz önünde bulundurduk. Ayakta nasıl durulacağından, çalgının nasıl tutturulacağı gibi en temel başlangıç hareketlerinin nasıl verilmesi gerektiğinden, ileri tekniklere kadar tüm teknikler, teorik ve bu teorilerin en pratik şekilde nasıl uygulanabileceği modelimizde anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca bir eğiticinin ve bir öğrencinin eğitim süreci boyunca nelere ve nasıl dikkat etmesi gerektiğine değinilmiş, bu konuda evrensel ve kendi deneyimlerimiz sonucunda saptanmış prensipler de konu edilmiş ve çalışmamızın sonuna kısa bir terimler sözlüğü eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It can be encountered by many Art-schools begining with Italian-Art- school when history of stringed instruments has been examined until today. These Art-schools both having national properties and affected by today's technology ( bowel or metal string, production of bow and instrument and changes in their sees); changed by taste and aesthetic liking; progressed in a form of meeting different needs by changes of composing styles. At the same time Art-schools have affected to each other and caused changes. National Art-schools have reached the end of technical and aesthetic limits of national Art-schools by 20.th century. Arising of a new Art-school is improbable. Instead of that different teaching methods are taking precedence. The most important example of it is in Japan. We tiled to prepare a propasal of viyola education model in the light of this fixing, education I took and experience from staff member duty. While we were preparing this model we used valid and tiie most modem techniques in the world considering general understanding and hand-skill capacity of Turkish children. In this model it has been tiled to explain all tiie techniques included giving basic starting movements and progressed techniques, theory and practical ways of applying theories. Besides it touched upon points should be paid attention by trainer and student during the education period. It is mentioned principles which are as a result of universal and personal experiences. At the end of the study a short term dictionary has been given. VI