Toplam kalite yönetimi uygulamalarının örgütün sahip olduğu insan kaynakları üzerine etkisi
  1. Tez No: 207201
  2. Yazar: KADİR BÜLENT KAPTAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. BÜLENT BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sürekli gelişen teknoloji ve bilgi çağında örgütler, yoğun rekabet ortamında var olabilmek için çeşitli yönetim modelleri geliştirmektedir. Hiç şüphesiz ki bu dönemde ayakta kalabilmenin olmazsa olmaz koşulu, teknolojik gelişmelere hızla uyum sağlarken, müşteri memnuniyetini, beklentilerini ön planda tutan ve bunları en kısa sürede karşılayabilen, yüksek kalitede ürünleri en düşük maliyetle üretebilen örgüt yapısını oluşturabilmektir. Tüm bu beklentileri karşılayabilecek olan Toplam kalite yönetimi; müşteri odaklı yaklaşımı ile çalışanlarını sürekli eğiten, takım çalışmalarını destekleyen, sürekli geliştirme ve iyileştirme çalışmaları yaparken, tam zamanında üretim , kalite çemberleri, sıfır hatalı üretim modelleri gibi birçok metodu uygulayan, esnek yapısı ile çalışanlarının tam katılımını sağlayan, günümüz örgütlerinin rekabet gücünü artıracak bir yönetim modelidir. Bununla beraber, örgütte sistemin başarıya ulaşabilmesi için,Toplam kalite yönetimi ilkelerini benimsemiş ve üst yönetimin beklentilerine cevap verebilen bir İnsan kaynakları yönetimi olmalıdır. İnsan kaynakları planlamaları aşamasından başlamak üzere, iş analizi ve iş tanımlarının yapılması, eleman seçme ve işe alma, iş görenin eğitimi, performans değerlemesi, ücretleme, gibi fonksiyonlarını kalite beklentilerine uygun şekilde gerçekleştirmelidir. Sürekli öğrenen, yeniliğe açık, müşteri memnuniyetini ön planda tutan, ekip çalışmasına önem veren, takımdaşlık duygusunun ön planda olduğu örgüt yapısını,kültürünü, İnsan kaynakları yönetimi gerçekleştirecektir. Dikkatle incelendiğinde, Toplam kalite yönetimi ve İnsan kaynakları yönetiminin birbirinde ayrılamaz, iç içe geçmiş insan odaklı çağdaş yönetim sistemler, olduğu görülecektir. Örgütlerin gücü, iş görenlerinin bilgi ve becerileriyle paraleldir. İnsan faktörü dışındaki tüm üretim girdileri, kolayca temin edilebilirken iş 2 görenlerin bilgi ve becerilerini elde etmek oldukça zordur. Bu nedenle örgütler, sürekli gelişime açık koşulsuz müşteri memnuniyeti ön planda tutan, insan odaklı, Toplam kalite yönetimi ve İnsan kaynakları yönetimi modellerini uygulamalıdır
Özet (Çeviri)
In the continuously developing technology and information age organization improve various management methods in order to exist. No doubt that the most important condition of existing in this period is to establish an organizational structure which will produce high quality products with low cost meeting the needs and expectations of the customers in harmony with the rapid technological developments. Total quality management can meet all these expectations with customer-oriented approach. In this type of management workers are trained continuously team works are supported researches are conducted methods such as on time precise production and quality cycles are applied. Total quality management has got a flexible structure which enable the workers to join the management and increases the competition skills of the organizations. However there should also be a human resources management which can meet the expectations of the top management and which has accepted the principles of Total quality management for achieving the goal. Beginning from the stage of planning Human resources management should realize the functions such as work analysis job descriptions personnel recruiting and training performance evaluation pricing in appropriate with quality expectations. Human resources management will realize the organizational structure and culture which is non-conservative and gives priority to training and importance to customer satisfaction and team work. When examined carefully it can be observed that Total quality management and Human resources management are contemporary management systems which can not be considered separately. 2 The power of the organizations depend on the knowledge and skills of their personnel. While all the production input other than manpower can be provided easily it is very hard to recruited well trained and skillful personnel. For this reason organization should apply the models of Total quality Management and Human Resources Management which give priority to unconditional customer satisfaction based on man power.