Türkiye'de 1987-2001 yılları arasında paranın dolanım hızının eşbütünleşme yöntemiyle analizi
A Cointegration analysis of the velocity of money in Turkey between 1987-2001
  1. Tez No: 112966
  2. Yazar: UMUT HALAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YEŞİM KUŞTEPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Para dolanım hızı ile para talebi arasında çok yakın bir ilişki vardır. İstikrarlı bir para talebi denklemi yoksa, istikrarlı bir para dolanım hızı denkleminden söz etmek anlamlı değildir. Dengeli bir para dolanım hızı denklemi, denklemi oluşturan değişkenlerde meydana gelen değişikliklerin etkilerini göstermesi ve gelecek için düzenlemeler yapılmasını sağlaması açısından etkin bir para politikası aracı olarak değerlendirilebilir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 1987-2001 yıllan arasında para dolanım hızı denkleminin uzun dönem istikrarını araştırmaktır. Para dolanım hızı değişkeni M1( M2, M2Y ve M3 para arzı tanımlan için ayrı ayrı oluşturulmuştur. Goldfeld türü para talebi denkleminden elde edilen para dolanım hızı fonksiyonu, gayri safi milli hasıla, enflasyon, faiz oranı ve döviz kuru değişkenlerini içermektedir. 1987-2001 yıllan arasında üçer aylık veriler kullanılarak yapılan bu çalışmada, birim kök testleri ile değişkenlerin zaman serisi özellikleri belirlenmiş ve Johansen Eşbütünleşme yöntemiyle değişkenler arasındaki uzun dönem ilişkisi araştırılmıştım Johansen Eşbütünleşme yönteminin sonuçlarına bağlı olarak Granger nedensellik yöntemiyle değişkenler arasındaki nedensellik ilişkileri incelenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar, Türkiye'de 1987-2001 yılları arasında istikrarlı bir para dolanım hızı denkleminin olmadığına işaret etmiştir. Bu sonuç, denklemden faiz oranı ve döviz kuru değişkenleri çıkarıldığında da değişmemiştir. Ancak“m2y”para arzı tanımından elde edilen“v2y”paranın dolanım hızı denklemi, çalışmada kullanılan modele en uygun sonuçları vermiştir. TC. YÜKSÎKÖĞRETİM KURUU) 1)©K0E/İ!AKTAS¥©K Effîa&ısS
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There is a close relationship between money demand and the velocity of money. A consistent money demand equation means a consistent velocity of money equation. This consistent velocity of money equation could be valuable as an effective monetary policy tool because it would show the effects of the changes in the variables of the velocity of demand equation and therefore it would enable policymakers to make regulations for the future. The aim of this study is to investigate the long-term consistency of the velocity of money equation for Turkey in 1987-2001. the velocity of money variable is formed seperately for the Ml M2, M2Y and M3 money supply definitions. The velocity of money equation that is derived from the Goldfeld type money demand function, includes gross national product, inflation, interest rate and exchange rate variables. Using quarterly data for the years 1987-2001, first the time series of the variables are determined by unit root tests and then the long-term relationship between the variables are investigated by Johansen cointegration method. Based on the latter, the causality relationships are tested by the Granger causality method. The results show that there is no evidence of a consistent velocity of money equation for Turkey between the years 1987-2001. This result doesn't change when the interest rate and the exchange rate variables are omitted from the equation one by one. However, it is found that the“v2y”velocity of money equation derived from“m2y”money supply definition gives the best results for the model used in the study. VI